Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek, którego nikt nie zastąpi

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zmarł dr Piotr Kurek
Zmarł dr Piotr Kurek fot. umig wieliczka
Wspomnienie. Zmarł dr Piotr Kurek, inicjator projektów patriotycznych w rejonie Wieliczki. Popularyzator wojennej historii wśród młodych. Pochodził z Koźmic Wielkich

Wielki pasjonat historii, zawsze aktywny i zabiegany, pełen nowych pomysłów i planów na przyszłość, społecznik. Ta śmierć zaskoczyła i bardzo zasmuciła wszystkich.

„Urodził się 29 czerwca 1948 roku w Krakowie i tam zmarł. Stało się to 5 sierpnia 2017 roku, w drugim dniu uroczystości związanych z Marszem Szlakiem I Kadrowej. Zasłabł wchodząc na wawelskie wzgórze, by - tak, jak w ostatnich latach - wziąć udział w mszy świętej inaugurującej „Kadrówkę”. Lubił to środowisko, więc można powiedzieć, że śmierć zaskoczyła go w miejscu i okolicznościach, które były naturalną przestrzenią jego patriotycznej działalności. Trudno się jednak z tym pogodzić. Piotr był „ojcem” Klubów Historycznych im. Armii Krajowej. Zakładał je, poszukując ludzi odpowiedniego ducha wśród nauczycieli w całej Polsce, bo widział najgłębszy sens w pracy z młodzieżą opartej na akowskich wartościach. W naszym środowisku czujemy, że energii Piotra i jego przekonania dla tej idei nikt nie zastąpi, bo - wbrew porzekadła są ludzie niezastąpieni…” - napisali o Piotrze Kurku, Danuta i Zbigniew Kaszlejowie na portalu internetowym Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.

Piotr Kurek, który od lat mieszkał w Warszawie (był wykładowcą na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej) działał i w skali kraju, i w swych stronach rodzinnych. To z jego inicjatywy powstał w Koźmicach Wielkich pomnik upamiętniający oficerów z wielickiej placówki Armii Krajowej „Sosna-Las”. Obelisk odsłonięto 2 maja 2013 roku.

Syn kpt. Józefa Kurka, który podczas II wojny światowej był żołnierzem „Sosny”, dla budowy pomnika upamiętniającego partyzancką walkę o niepodległość udostępnił część własnej posesji. Podczas odsłonięcia postumentu podkreślał, że powstał on przede wszystkim po to, by przypominać dzieciom i młodzieży o trudnej walce Polski o wolność. - Zależy mi by młodzi doceniali i kultywowali przeszłość. Właśnie to było głównym powodem wzniesienia obelisku - mówił wtedy Piotr Kurek.

Popularyzował historię II wojny światowej. Sam miał wielką wiedzę - wyniesioną z rodzinnego domu - o tym okresie i umiał trafić do młodych. Był częstym gościem w wielickich szkołach, m.in. w gimnazjum w Koźmicach Wielkich. To właśnie ta placówka oświatowa sprawuje opiekę nad obeliskiem upamiętniającym wojenne dzieje tego rejonu. A enklawa pamięci „rosła”, za sprawą Piotra Kurka.

Przed dwoma laty przy obelisku pojawiła się stała tematyczna wystawa, a rok temu - popiersie kpt. Józefa Kurka, ufundowane przez jego syna. - Inspiracją dla projektu były popiersia, znajdujące się w parku Jordana w Krakowie. Nie zamierzamy oczywiście konkurować z krakowskim parkiem, czy tworzyć czegoś na jego wzór. To nie ta skala, w Koźmicach nie ma ku temu warunków, przy pomniku jest miejsce najwyżej na cztery popiersia oficerów z placówki „Sosna-Las”. Ideą tego projektu jest stworzenie przy obelisku centrum historyczno-edukacyjnego dla Koźmic Wielkich i okolicznych miejscowości - powiedział wtedy „Dziennikowi Polskiemu” Piotr Kurek.

Przy koźmickim pomniku odbywały co roku gminne uroczystości z okazji Dnia Flagi. - Pan Piotr już teraz planował czym wzbogacić te uroczystości w przyszłym roku. Mówił, że ma m.in. pomysł, by dołożyć do wystawy przy pomniku planszę, prezentującą archiwalne dokumenty. Trudno sobie wyobrazić jak będzie wyglądał ten „koźmicki maj” bez niego - mówi Magdalena Golonka z wielickiego magistratu.

Piotr Kurek był członkiem (bez uprawnień kombatanckich) Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Od 2002 roku przewodniczył tam Komisji do Spraw Młodzieży Zarządu Głównego ŚZŻAK, a od 2005 zasiadał w prezydium ZG. Z jego inicjatywy powstało w Polsce m.in. ponad 100 Kół Historycznych im. AK oraz liczne tablice i pomniki upamiętniające wojenne pokolenie. Ostatnio koordynował budowę Pomnika Armii Krajowej w Krakowie.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 16

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski