Cracovia Danza. Poczujemy klimat Dalekiego Wschodu

Cracovia Danza. Poczujemy klimat Dalekiego Wschodu

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Cracovia Danza. Poczujemy klimat Dalekiego Wschodu
1/16
przejdź do galerii

©Andrzej Banaś

Festiwal. Międzynarodowe grono tancerzy, warsztaty, pokazy plenerowe, piękne wnętrza i przede wszystkim - dawne tańce odkryte na nowo. Trwa 18. edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. W tym roku w orientalnym klimacie.
- Zwrócimy się na Wschód, gdzie tradycja tańców dworskich jest wciąż żywa - mówi dyrektorka artystyczna festiwalu, Romana Agnel. Orientalizm mocno zaakcentowano już podczas niedzielnego, inauguracyjnego pokazu. W Willi Decjusza zatańczyły artystki Chum-Sarang Arts Academy, indyjski zespół Sanskriti oraz Małgorzata Matuszewska, która zaprezentowała taniec flamenco. Elementem łączącym pokazy był wachlarz. To pochodzący ze wschodu atrybut, który stał się motywem przewodnim festiwalu.
- W Europie był głównie dodatkiem do strojów albo elementem gry towarzyskiej - mówi Agnel. Jakie funkcje pełnił w kulturze Wschodu i jak wykorzystywano go w tańcu, odkryjemy w trakcie festiwalu.

Autorka: Aleksandra Suława

Przez pięć dni uczestniczyć będziemy między innymi w interesujących warsztatach pod hasłem: „Kraków tańczy”. Uczestnicy zajęć nauczą się tańców francuskich, angielskich, włoskich, indyjskich, koreańskich i innych, a także poznają tajniki komedii dell’arte i pantomimy. Kto na warsztaty nie zdążył się zapisać, w każdy wieczór o godz. 19, na dziedzińcu Pałacu Erazma Ciołka może oglądać pokazy wykładowców, na których zobaczymy m.in. taniec indyjski, hiszpański i grecki.

Największe atrakcje przewidziano jednak na nadchodzący weekend, kiedy to na Rynku Głównym, a także w Barbakanie, Collegium Maius i pałacu Ciołka, przez cały dzień będzie można oglądać pokazy. Samodzielnie zaś widzowie pójdą w tany podczas sobotniego Balu dla Publiczności na Rynku Głównym.

Festiwal potrwa do 6 sierpnia. Jego szczegółowy program znajduje je się na stronie: www. cracoviadanza.plCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama