Co na ulicy Krupniczej wyprawiali literaci

Co na ulicy Krupniczej wyprawiali literaci

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Książka. Krakowski Dom Literatów, w którym mieszkali m.in. Wisława Szymborska, Konstanty Ildefons-Gałczyński, Sławomir Mrożek i Tadeusz Różewicz, doczekał się monografii. Jej autorką jest Anna Grochowska, z którą będzie można się spotkać już dziś w kawiarni Nowa Prowincja.
Dom Literatów przy Krupniczej

Dom Literatów przy Krupniczej ©fot. Anna Kaczmarz

Kamienica przy Krupniczej 22 jest niepozorna - szara, z prostokątnymi oknami. Patrząc na nią z zewnątrz, trudno uwierzyć, że kilkadziesiąt lat temu urządzano tam imprezy tak huczne, że często skutkowały nie tylko pretensjami sąsiadów, ale też oberwaniem sufitu.

Trudno również dać wiarę temu, że to rozhulane towarzystwo tworzyli nie studenci, lecz m.in. przyszli nobliści. Krakowski Dom Literatów zamieszkiwali bowiem wybitni twórcy kilku pokoleń, począwszy od młodopolanina Artura Górskiego, przez sprawującą pieczę nad spuścizną Witkacego wdowę Jadwigę Witkiewiczową i Annę Brzozowską, córkę Stanisława Brzozowskiego, po „papieża awangardy” Tadeusza Peipera.

Na liście mieszkańców znajdziemy też tak ważne nazwiska jak: Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jerzy Andrzejewski, Halina Poświatowska, Anna Świrszczyńska, Stefan Kisielewski i wielu innych.

Chociaż wydawałoby się, że gremium tak znamienitych twórców i takie miejsce, to idealny temat na reportaż czy pracę naukową, Dom Literatów długo musiał czekać na swojego monografistę.

Zadania podjęła się Anna Grochowska, polonistka i historyczka sztuki, która temu niezwykłemu miejscu poświęciła książkę zatytułowaną „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą”.

O to, jak przebiegały prace nad publikacją, będzie można ją zapytać już dziś w kawiarni Nowa Prowincja (ul. Bracka 3). Spotkanie rozpocznie się o godz. 19. Gość specjalny to poeta Bronisław Maj. Po spotkaniu będzie można kupić książkę.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super!

  Miłośniczka Krakowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Super, że się ukazała taka książka!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama