Chrzanów. Lokalizacja grodu nadal pozostaje tajemnicą

Chrzanów. Lokalizacja grodu nadal pozostaje tajemnicą

Zdjęcie autora materiału
Sławomir Bromboszcz

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Zbigniew MAzur
1/4
przejdź do galerii

Zbigniew MAzur ©Sławomir Bromboszcz

Połowicznym sukcesem zakończyły się prace archeologiczne prowadzone we wrześniu na terenie przylegającym do Muzeum w Chrzanowie.
Głównym celem wykopalisk było poszukiwanie śladów grodu kasztelańskiego. Szacuje się, że na tym terenie już w XII wieku istniała kasztelania. Do dziś jednak nie udało się ustalić, gdzie był gród.

- Przypuszczamy, że mogła znajdować się na niewielkim wzniesieniu koło muzeum. To byłaby dobra lokalizacja - mówi Zbigniew Mazur, dyrektor muzeum.

W trzech miejscach wykonano wykopy. Jeden z nich na wspomnianym wzniesieniu. Ograniczono się do wykopania niewielkiego dołu, by nie naruszyć korzeni pobliskich drzew. Udało się tam znaleźć bruk pochodzący z XVIII-wiecznego Dworu Ossolińskich.

- Trwają jeszcze prace związane z jego dokładnym odatowaniem - mówi Jacek Pierzak, archeolog z Katowic.

Udało się także odkryć renesansowe kafle białego koloru z ornamentem w kształcie kratki. Jak wynika z dokumentów, zbudowany z nich był piec w dworze.

- To cenne znaleziska, jednak liczyliśmy na odkrycie średniowiecznej budowli. Być może uda się na nią natrafić podczas kolejnych badań - dodaje Jacek Pierzak.

Archeolodzy podejrzewają, że w centralnej części Dworu Ossolińskich mogła znajdować się średniowieczna wieża. Świadczyć o tym mogą wyjątkowe grube w tym miejscu fundamenty. Wykopaliska pozwoliły za to wykluczyć średniowieczne pochodzenie lamusa, czyli budynku, gdzie obecnie znajduje się muzeum.

Radni gminy Chrzanów wizytowali miejsce wykopalisk. Przeprowadzone badania były jedynie sondażowe. Samorządowcy pozytywnie podchodzą do pomysłu kontynuowania poszukiwań na szerszą skalę w przyszłym roku. Obiecują, że znajdą na nie pieniądze.

Niewykluczone, że po badaniach wykopy nie będą zasypane. Są plany, by odkryte fundamenty zostały wyeksponowane i stały się atrakcją archeologiczną.

WIDEO: Barometr Bartusia - dr Marek Benio - (odc. 3)

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szukanie na siłę

  Ela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Taaaaa. ....Rysio IV Archeolog
  Wybierze go to wam załatwi zabytki. .... Już lokację miasta wam załatwił. .... Tylko dokumenty się zapodzialy. Kasztelanie z Mazurem tez wam zbuduje....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo