Chcesz piątkę? Zapłać! Oferta dla studentów Uniwersytetu...

Chcesz piątkę? Zapłać! Oferta dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego

Marcin Rybak

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Chcesz piątkę? Zapłać! Oferta dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego

©Fot. Michal Pawlik / Polskapresse

Na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego można było za pieniądze załatwić zaliczenie jednego z przedmiotów na piątkę – wynika z materiałów, które do nas dotarły. Pani profesor – wykładowca tłumaczy, że nie chodziło o pieniądze tylko „rozwój naukowy studentów” i nie ma sobie nic do zarzucenia. Ale sprawa trafiła już do rzecznika dyscyplinarnego uczelni.
Chcesz piątkę? Zapłać! Oferta dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego

©Fot. Michal Pawlik / Polskapresse

Przedmiot: „Restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorstw” kończył się zaliczeniem a nie egzaminem. Zajęcia prowadziła dr. hab. prof. UWr Izabella Gil, organizatorka konferencji naukowej poświęconej niewypłacalności. Właśnie z tą konferencją, która była 3 czerwca, wiązała się oferta, złożona studentom.

Znamy treść dwóch maili, napisanych do studentów przez profesor Gil. Mail pierwszy – nie znamy daty jego wysłania.
Czytamy w nim, że zaliczenie przedmiotu jest możliwe poprzez przystąpienie do testu na ostatnich zajęciach lub zarejestrowanie się na konferencję o niewypłacalności. „Osoby, które zgłoszą swój bierny udział (…) oraz uiszczą opłatę konferencyjną (20,00 zł za uczestnictwo bez obiadu lub 50, 00 z obiadem i cateringiem) otrzymają zaliczenie na ocenę bardzo dobrą, a jeżeli tylko zgłoszą swój udział w konferencji w dniu 3.06.2017, to otrzymają ocenę dostateczny plus. Osoby, które nie będą uczestniczyć w konferencji, aby uzyskać zaliczenie powinny przystąpić do testu na ostatnich zajęciach”.

Mail drugi wysłany w maju. Jest w nim mowa możliwości zliczenia poprzez udział w konferencji „jako uczestnik bierny konferencji (bez obiadu i materiałów konferencyjnych) na 3.5 lub jako uczestnik konferencji z materiałami konferencyjnymi za 20 złotych (bez obiadu) wówczas na ocenę 5,0”. Autorka dodaje, ze prelegentami są najwybitniejsi w Polsce specjaliści od prawa upadłościowego i prawa restrukturyzacyjnego. Pisze też: rozumiem Państwa trudności w przygotowaniu się do zaliczenia ze względu na brak podręczników".

Pani profesor przekonuje nas, że nie chodziło o pieniądze tylko o możliwość publikacji naukowej w wydawnictwie przygotowywanym po konferencji. Zaliczenie na piątkę przedmiotu – tłumaczy nam - wiązało się albo z przystąpieniem do testu w jednym z oznaczonych terminów albo jego zaliczeniem na konsultacjach, lub też ze zgłoszeniem uczestnictwa w konferencji i zadeklarowaniem przygotowania opracowania do publikacji pokonferencyjnej.

Każdy kto był uczestnikiem konferencji naukowej i chciał opublikować artykuł - z wyłączeniem pracowników Uniwerstytetu, doktorantów oraz prelegentów – zobowiązany był uiścić opłatę w wysokości 20 zł na rachunek Uniwersytetu Wrocławskiego dedykowany konferencji. Warunek ten był zamieszczony na stronie internetowej konferencji oraz wynikał z treści zgłoszenia, jakie należało przesłać. Podczas konferencji zmieniony został termin nadsyłania opracowań na 31 października. Wynikało to z konieczności uwzględnienia projektowanych zmian przepisów. Uniwersytet jest zainteresowany rozwojem naukowym studentów, a więc należy dać im szansę i poczekać na nadesłanie opracowań do końca października.

- Dlaczego w mailu do studentów nie ma mowy o publikacji tylko o płaceniu pieniędzy?
- Wiadomość e-mail jest zwięzła – mówi pani profesor. - Wszystkich informacji nie dało się w nim zmieścić, ale studenci wiedzieli o tym z wykładów, ponadto jednoznacznie z niego wynika także możliwość zaliczenia przedmiotu poprzez przystąpienie do testu. Poza tym do maila załączona jest deklaracja udziału w konferencji, w której należało zaznaczyć czy student deklaruje zamiar publikacji opracowania."

Tak czy siak piątki wpisano już dziś a na naukowe artykuły pani wykładowca czeka do końca października. Znaleźliśmy profil jednej ze studentek na portalu społecznościowym. Wiemy, że wpłaciła 20 złotych i że dostałą ocenę bardzo dobrą. Na portalu pod datą z końca czerwca jest jej zdjęcie z dyplomem i dopisek, z którego wynika, że już skończyła studia. Pani magister nie chciała z nami rozmawiać o zaliczeniu. Nie odpowiedziała czy na pytanie o swoją publikację pokonferencyjną.

Nie zgadzają się też sumy. W oficjalnym formularzu zgłoszenia na konferencję jest tylko jedna opłata – 50 złotych. Za obiad i możliwość przygotowania publikacji. Udział bierny – bez obiadu i publikacji - jest bezpłatny.

Pani profesor dodaje, że sam udział w konferencji był ważny. Pozwolił bowiem uczestnikom na poznanie nowych, projektowanych zmian przepisów Prawa restrukturyzacyjnego i Prawa upadłościowego. Przedstawione podczas konferencji zagadnienia znacznie wykraczały poza zakres materiału omawianego w ramach prowadzonego przedmiotu. Istniała również możliwość poprawienia oceny przed 16 czerwca.

Z materiałów, którymi dysponujemy, wynika, że co najmniej czterdziestka – spośród 203 studentów – uczestniczyła w konferencji za pieniądze. Każdy zapłacił 20 złotych. Fakt, że piątki otrzymała większość choć nie wszyscy wpłacający. Trzy osoby – mimo 20 złotych – dostały oceny 3.5.

Kilka dni temu o sprawie dowiedziały się władze Wydziału Prawa. - Potwierdzam, że władze dziekańskie otrzymały anonimową informację o zdarzeniu – mówi nam prodziekan Wydziału Prawa dr Jacek Przygodzki. - Niezwłocznie przeprowadziliśmy wstępne czynności sprawdzające i w poniedziałek 24 lipca dziekan Wydziału prof. Karol Kiczka przesłał odpowiednie pismo do Rektora UWr prof. Adama Jezierskiego z całą zgromadzoną dokumentacją.

Rzecznik Uniwersytetu dr Ryszard Balicki powiedział nam, że sprawa trafiła do rzecznika dyscyplinarnego, który całą sprawę będzie musiał zbadać.


Zobacz też
Fala upałów w Polsce

Czytaj także

  Komentarze (37)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chyba autor artykułu nie zrozumiał o co chodzi

  Legandil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  albo autor nie zrozumiał istoty sprawy, albo celowo wprowadza w błąd
  Każdy mógł otrzymać zaliczenie przedmiotu w normalnym trybie(to nie był egzamin i dzięki tej ocenie nikt nie ukończył studiów,...rozwiń całość

  albo autor nie zrozumiał istoty sprawy, albo celowo wprowadza w błąd
  Każdy mógł otrzymać zaliczenie przedmiotu w normalnym trybie(to nie był egzamin i dzięki tej ocenie nikt nie ukończył studiów, jak niektórzy sugerują), to na wniosek studentów(chcących przyspieszyć termin zaliczenia) prowadząca zaproponowała inne rozwiązanie.
  Zaliczenie na 3+ można było otrzymać poprzez bierny(bezpłatny) udział w konferencji
  Zaliczenie na 5 można było uzyskać poprzez czynny udział w konferencji i złożenie deklaracji o napisaniu artykułu w tym temacie. Zgłoszenie czynnego udziału wiązało się z poniesieniem opłaty 20 złotych(opłata za materiały dla każdego uczestnika, a nie tylko dla studentów) lub 50 zł z cateringiem.
  To czy student wywiąże się ze złożonej deklaracji, w dobrze pojętym własnym interesie dalszej kariery naukowej, zależeć będzie tylko od niego samego i jego sumieniu należy pozostawić tą kwestię.
  Jeśli ktoś nie otrzymał zaliczenia, to nie dlatego, że nie zapłacił tylko, że nie skorzystał z żadnej z trzech możliwości uzyskania zaliczenia i niech lepiej szuka zgodnych z regulaminem sposobów by to zaliczenie uzyskać, a nie szuka afer tam gdzie ich nie ma, bo piątkę można było dostać również w normalnym trybie i terminie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A potem

  Zuzinka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  ci z zakupionymi piątkami mają szanse na szybką karierę w nadzwyczajnej kaście ludzi, jako bądź co bądź
  najlepsi i najzdolniejsi spośród studentów, legitymizujący się najlepszymi wynikami...rozwiń całość

  ci z zakupionymi piątkami mają szanse na szybką karierę w nadzwyczajnej kaście ludzi, jako bądź co bądź
  najlepsi i najzdolniejsi spośród studentów, legitymizujący się najlepszymi wynikami nauczania.
  Przyszłe awanse jak najbardziej zasłużone i gwarantowane, no bo kto, jak nie studenci z piątkami w indeksie?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  A (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Zapewniam Cię, że do pracy w sądownictwie nie trzeba mieć samych dobrych i bardzo dobrych ocen. Wystarczy tato lub wujek na stanowisku Sędziego lub prokuratura. Większość młodych pracowników...rozwiń całość

  Zapewniam Cię, że do pracy w sądownictwie nie trzeba mieć samych dobrych i bardzo dobrych ocen. Wystarczy tato lub wujek na stanowisku Sędziego lub prokuratura. Większość młodych pracowników wymiaru sprawiedliwości było raczej miernymi studentami. Wiem, bo sam studiowałem prawo i mimo Bardzo dobrych wyników nigdzie się nie dostałem, a moi mierni koledzy juz po roku od zakończenia studiów byli sędziami...wszystko po znajomości. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smierdzi

  z daleka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  kupczeniem ocen, nielagalny zarobek co najmniej,


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale kto zarobił?

  Legandil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  czytasz tylko nagłówki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marsz

  Bolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

  Kto mi wytłumaczy. W ubiegłym tygodniu chyba w środę na koniec marszu Kodu, Obywateli RP w obronie konstytucji zabierał m.in głos p. Profesor Ryszard Balicki, teraz czytam w tej notce, że to jednak...rozwiń całość

  Kto mi wytłumaczy. W ubiegłym tygodniu chyba w środę na koniec marszu Kodu, Obywateli RP w obronie konstytucji zabierał m.in głos p. Profesor Ryszard Balicki, teraz czytam w tej notce, że to jednak nie profesor a doktor. To znaczy,że Profesorem został na czas marszu. Śmieszne to.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Rachunek dedykowany konferencji"

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  A po polsku nie mozna? Czy autor nie generuje know-how?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Qqrq

  Qqrq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Konczylem studia w UK, pracowałem zarówno w UK jak i w Polsce (firmy zagraniczne) ;podczas rozmów kwalifikacyjnych ani razu nie pytano mnie o oceny, po prostu sprawdzano moją wiedzę i czy potrafię...rozwiń całość

  Konczylem studia w UK, pracowałem zarówno w UK jak i w Polsce (firmy zagraniczne) ;podczas rozmów kwalifikacyjnych ani razu nie pytano mnie o oceny, po prostu sprawdzano moją wiedzę i czy potrafię tą Wiedzę wykorzystać w praktyce w firmie w której mam pracowac. Właśnie na takich rozmowach polegają ci którzy oceny mieli za ładne oczy albo którzy dziobali bez zrozumienia. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tę wiedzę

  bbuu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  tę wiedzę a nie tą wiedzę. Tu jest Polska nie UK


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Słuszna uwaga,

  Zuzinka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Bo nieuków ci u nas dostatek.
  Niby pisać każdy może...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ależ

  zabłysłeś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  brawo Ty

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UP (AR)

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

  W czasie moich studiow na akademii rolniczej (obecnie UP) połowa wykładowców zmuszala nas do kupowania skryptów ich autorstwa. Obowiązku kupowania nie było, ale było oczywiste że im więcej kupimy...rozwiń całość

  W czasie moich studiow na akademii rolniczej (obecnie UP) połowa wykładowców zmuszala nas do kupowania skryptów ich autorstwa. Obowiązku kupowania nie było, ale było oczywiste że im więcej kupimy skryptów, tym łatwiejszy będzie egzamin.
  Drugi kierunek studiów konczylem na innej uczelni, mając szansę porównania myślę że wrocławska uczelnia rolnicza po pierwsze nie powinna mieć prawa do nazwy Uniwersytet, po drugie nie powinna mieć prawa do nadawania tytułów magister i doktor.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hophophop

  asfalt dudiego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  rzepa nie takie numery odwalal i afery nima :D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uniwersytet - peseudo uniwersytecik

  Leo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 16

  Czyli kasa musi się zgadzać. A póżniej pracodawcy spojrzą w świadectowo szkolne i zobaczą same piątki. Pomyślą super pracownik z niego będzie, a tu same głąby wyjdą w czasie. Sam na Facebooku będę...rozwiń całość

  Czyli kasa musi się zgadzać. A póżniej pracodawcy spojrzą w świadectowo szkolne i zobaczą same piątki. Pomyślą super pracownik z niego będzie, a tu same głąby wyjdą w czasie. Sam na Facebooku będę prowadził kampanię na rzecz cofnięcia studentom tych bardzo dobrych ocenzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam tam znajomych

  Którzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  chętnie się zgodzą na obniżenie oceny, bo nie rozumieją całej swojej winy w tej sytuacji. Masz do wyboru dwie opcje, to normalne jest to, że wybierasz lepszą. To jest naturalne dążenie człowieka, i...rozwiń całość

  chętnie się zgodzą na obniżenie oceny, bo nie rozumieją całej swojej winy w tej sytuacji. Masz do wyboru dwie opcje, to normalne jest to, że wybierasz lepszą. To jest naturalne dążenie człowieka, i nie ma czego tutaj się wstydzić.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skandal!

  Hańba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 21

  A na PWr możesz się uczyć milion godzin, czytać książki i napisać 10 stron na egzaminie a i tak dostaniesz DWÓJĘ!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo trzeba zrozumieć

  hmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  bo trzeba zrozumieć dowód który ma 10 linijek,
  chociaż czasami jego zrozumienie zajmuje cały semestr rozkminiania

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama