Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Chcą węgierskich norm dla alarmów smogowych

Chcą węgierskich norm dla alarmów smogowych

1/2

(© Fot. Krakowski Alarm Smogowy)

Poziomy alarmowe zanieczyszczeń w Europie
Ekologia. W cywilizowanych krajach ostrzega się mieszkańców dużo szybciej niż w Polsce.
Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego złożyli wczoraj w Ministerstwie Środowiska apel o „rzetelne informowanie społeczeństwa o zagrożeniach wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem”. Chodzi o obniżenie poziomu zanieczyszczeń pyłem PM10, przy którym urzędnicy mieliby obowiązek informowania mieszkańców o zagrożeniu zdrowia. Apel podpisało 10 tys. osób.

Obywatele Węgier i Czech ostrzegani są przed zagrożeniem po osiągnięciu trzykrotnie niższego niż w Polsce poziomu średniodobowego stężenia pyłu PM10, czyli 100 mikrogramów. I uznania takiej granicy jako alarmowej domagają się polscy ekolodzy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Małopolska bez kopciuchów. Kontrole w domach, ograniczenia w ruchu
Kraków. Mniej darmowych przejazdów w dni, kiedy jest smog


WIDEO: Gdzie w Małopolsce oddycha się najgorzej?


- Czy Polacy mają inne płuca niż Węgrzy i Czesi? - pyta Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - To smutne, że o tak ważnej rzeczy, jaką jest zagrożenie naszego zdrowia, a często i życia, jesteśmy informowani w niewystarczający sposób - dodaje. We Francji mieszkańcy informowani są o zagrożeniu dla zdrowia, gdy w powietrzu jest 80 mikrogramów pyłu. - I potem słyszymy w telewizji, że w Paryżu ogłoszono kolejny alarm smogowy, u nas w okresie jesienno-zimowym takie zanieczyszczenie mamy na co dzień, ale nikt o tym nie informuje - mówi Andrzej Guła.

W Unii Europejskiej w wielu dziedzinach dąży się do ujednolicenia przepisów, wprowadza się np. jednakowe normy choćby dla produktów spożywczych, ale w przypadku ogłaszania alarmów smogowych każde państwo ustala własne zasady. W Polsce kilka lat temu zmieniono granicę stężenia zanieczyszczeń pyłem, przy której ogłasza się stan alarmowy - podniesiono ją z 200 na 300 mikrogramów. W polskich statystykach ubyło więc dni smogowych. Ekolodzy próbują wymusić na Komisji Europejskiej, by we wszystkich krajach wprowadzić jednakowe zasady ostrzegania ludzi o smogu, ale na razie rozmowy w tej sprawie nie przyniosły efektu.

Jak wynika z raportu „Co wiemy o smogu?”, opracowanego przez Krakowski Alarm Smogowy, aż 65 proc. Polaków uważa, że nie ma wystarczających informacji o zanieczyszczeniu powietrza, a 70 proc. chciałoby mieć łatwy dostęp do takich danych. Ekolodzy alarmują, że informacje o smogu często nie docierają tam, gdzie powinny, a więc do przedszkoli, szkół, szpitali, a nawet mediów, które mogłyby ostrzegać mieszkańców. Wprawdzie samo ogłoszenie alarmu smogowego nie oznacza jakichś zakazów, np. ograniczeń dla samochodów, ale wtedy opiekujący się dziećmi wiedzą, że nie należy wychodzić z nimi na spacer czy plac zabaw. W Krakowie i Małopolsce już teraz mieszkańcy dostają takie ostrzeżenia.

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze wśród krajów Unii Europejskiej. Każdego roku z powodu smogu umiera w naszym kraju 45 tys. osób. Dopuszczalne normy stężeń pyłu i benzo(a)pirenu przekraczane są od 10 lat, w niektórych miejscowościach kilkukrotnie. Rekordzistami są Ruda Śląska (Śląsk), Opoczno (Łódzkie), Rybnik (Śląsk), Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Proszowice i Nowy Sącz (Małopolska), gdzie stężenie benzo(a)pirenu to ponad 1000 proc. dopuszczalnych wskaźników.

grzegorz.skowron@dziennik.krakow.pl
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

W Zabierzowie powietrze gorsze niż w Krakowie

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan (gość)  •

I na razie nieiele z tym robią

skomentuj

Chej

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krk (gość)  •

Co to znaczy nieiele św. Janiele?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Stałe zachmurzenie

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakowianin (gość)  •

Czy badany był skład chemiczny permanentnie TWORZONYCH CHMUR NAD KRAKOWEM ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mocne płuca?

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kr@k (gość)  •

Czy włodarze Małopolski mają mocniejsze płuca od mieszkańców? Mam wysyp różnorakich Raków, alergii, chorób płuc itd. Obecny rząd woli płacić 4000 zł za urodzenie dzieci z nieodwracalnym upośledzeniem niż zapobiegać!
Ku przestrodze!

skomentuj

Dlaczego?

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ekooszolom (gość)  •

Wlodarze boja sie narazic wyborcom. Poniewaz wiecej jest tych co pala albo popieraja palenie niz tych co chca wdychac czyste powietrze. Niestety.

odpowiedzi (0)

skomentuj