Ceny polis OC przestały drastycznie rosnąć

Ceny polis OC przestały drastycznie rosnąć

Piotr Subik

Dziennik Polski 24

Ceny polis OC przestały drastycznie rosnąć
Ubezpieczenia. Od początku roku ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosły tylko minimalnie. Czy to oznacza koniec podwyżek dla właścicieli pojazdów?
Ceny polis OC przestały drastycznie rosnąć
Za polisę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego trzeba obecnie zapłacić o 2,7 proc. więcej niż na początku bieżącego roku. Dla porównania w analogicznym okresie roku ubiegłego ceny OC wzrosły prawie o 40 proc! A przez cały rok 2016 - średnio o 56 proc.

Korzystne dla kierowców wiadomości płyną też od ubezpieczycieli. Z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pierwsze półrocze 2017 r. wynika, że wpływy towarzystw z tytułu obowiązkowych polis komunikacyjnych wzrosły o 1,9 mld zł w porównaniu do pierwszej połowy 2016. Zdaniem ekspertów złożyło się na to kilka czynników.

Przede wszystkim drastyczne ubiegłoroczne podwyżki cen, będące konsekwencją wejścia w życie wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego. Zażądała ona bowiem od ubezpieczycieli, aby zakończyli trwającą kilka lat wojnę cenową, która sprawiła, że ceny stanęły w miejscu, a sektor OC stał się deficytowy (łącznie trzeba było do niego dokładać ponad miliard złotych). Urealnienie cen, jak widać, przyniosło zamierzony skutek.

- To pozwala na snucie pozytywnych scenariuszy na nadchodzące miesiące dla mieszkańców całej Polski. Wszystko wskazuje na to, że ubezpieczyciele są coraz bliżej osiągnięcia poziomu wypłacalności, a im większa kwota zebrana przez ubezpieczycieli ze składek, tym mniejsza potrzeba podnoszenia cen OC - tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Jak wynika z wyliczeń tej firmy, od dwóch miesięcy średnia cena OC utrzymuje się na tym samym poziomie - i wynosi 725 zł. Ale najbardziej ustabilizowanie się cen poczują ci kierowcy, którzy wykupią polisy pod koniec roku. Ci bowiem, którzy zawierali umowę w sierpniu 2016 roku, płacili średnio 627 zł, prawie o 100 zł mniej niż teraz.

Najwięcej pieniędzy na OC muszą wydać mieszkańcy Dolnego Śląska. We Wrocławiu i okolicach średnia cena takiej polisy to według CUK Ubezpieczenia 970 zł, według porównywarki ubezpieczeń Ubea - nawet 1056 zł. Kraków plasuje się w połowie stawki - średnia cena polisy OC to odpowiednio 742 zł lub 802 zł.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Porównuj oferty aby zaoszczędzić

  Superpolisa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Bez względu na to, czy ceny OC pójdą jeszcze w górę, czy się ustabilizują, oszczędności należy szukać w porównywaniu wszystkich dostępnych na rynku ofert. Warto wiedzieć, że wysokość składki i...rozwiń całość

  Bez względu na to, czy ceny OC pójdą jeszcze w górę, czy się ustabilizują, oszczędności należy szukać w porównywaniu wszystkich dostępnych na rynku ofert. Warto wiedzieć, że wysokość składki i ewentualne podwyżki zależą od polityki ubezpieczycieli i nie są one identyczne w każdej z firm. Dlatego przed zakupem warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, aby znaleźć dla siebie najtańsze OC.
  Pozdrawiam,
  Ekspert Superpolisa.pl zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama