Cenny zabytek pełen tajemnic w Trzebuni

Cenny zabytek pełen tajemnic w Trzebuni

Tomasz Kolowca

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Skrzydła ołtarza w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
1/3
przejdź do galerii

Skrzydła ołtarza w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka ©Fot. Tomasz Kolowca

Historia. Tryptyk odnaleziony pod koniec XIX wieku jest jednym z najbardziej unikalnych dzieł malarstwa gotyckiego w regionie.
W 1880 roku w Trzebuni żyły dokładnie 1664 osoby. Wśród chrześcijan mieszkała jedna rodzina żydowska, a cala wieś liczyła 287 domów. Dziedziczką była Augusta de Montléart, a po niej Cecylia Lubomirska. Miejscowość w tamtym czasie żyła sprawami, jakie zwykle dla takich społeczności są istotne.

W 1847 roku zniszczoną przez nieurodzaj Trzebunię zdziesiątkowała epidemia duru brzusznego. Umarło wtedy ponad 650 osób, które pochowano na cmentarzu w Leszczynach, na roli Stopkowej.

Krótko po tym tragicznym wydarzeniu - w 1849 roku - powołana została nowa parafia diecezji tarnowskiej, dekanatu myślenickiego, obejmująca samą Trzebunię oraz wsie Więciórkę i Zawadkę. Proboszczem mianowano księdza Józefa Huszkowskiego. Krótko potem przy parafii zbudowano szkołę. Według zachowanych dokumentów powstała ona w 1875 roku i już dwanaście miesięcy później dla uczniów zbudowano osobny budynek z mieszkaniami dla kierownika, wikarego i organisty. Z kolei w 1880 roku powstał dworek właścicieli, który poźniej (i nadal) pełni funkcje leśniczówki.

Ten wstęp ma jeden cel: zarysować kształt i charakter wsi, w której pod koniec XIX wieku

Pozostało jeszcze 76% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama