CBA zatrzymało biznesmenów i osoby powiązane z grupami Lotos...

CBA zatrzymało biznesmenów i osoby powiązane z grupami Lotos i Azoty

Szymon Zięba

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

CBA zatrzymało biznesmenów i osoby powiązane z grupami Lotos i Azoty

©Archiwum

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o zatrzymaniach i zarzutach dla osób związanych z Grupami Lotos S.A i Azoty S.A w śledztwie, które prowadzi.
CBA zatrzymało biznesmenów i osoby powiązane z grupami Lotos i Azoty

©Archiwum

Jak tłumaczą prokuratorzy, w toku prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne operacji specjalnej, związanej z "uzasadnionym podejrzeniem popełniania przestępstwa przez osobę związaną z gdańską Grupą Lotos S.A", Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 6 osób, w tym Przewodniczącego Rady Nadzorczej Grupy Azoty S.A., przedstawiciela Grupy Lotos S.A oraz biznesmenów.

- Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokuratorzy przedstawili 6 podejrzanym zarzuty dotyczące tzw. płatnej protekcji. Chodzi w tym przypadku o powoływanie się na wpływy w Grupie Azoty S.A oraz Grupie Lotos S.A i podjecie się pośrednictwa w załatwieniu określonej sprawy w zamian za korzyść majątkową, a także udzielenie korzyści majątkowej w zamian za takie działanie (art. 230 § 1 kk) - mówi Łukasz Łapczyński, prokurator z warszawskiej Prokuratury Okręgowej.


Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani, powołując się na wpływy, mieli oferować pomoc w załatwieniu długoterminowych kontraktów na zakup przez Grupę Lotos biokomponentów.

- W zamian za to inwestor – beneficjent kontraktów miał znacząco dokapitalizować spółkę warszawskiego biznesmena oraz przekazywać prowizję w wysokości 10 % od sprzedaży biopaliw spółce Lotos - wyjaśnia prokurator.

- W ubiegłym tygodniu zatrzymano szeregowego pracownika, który nie miał wpływu na decyzje podejmowane w Grupie LOTOS. Poza tym spółka nie komentuje sprawy, którą obecnie prowadzi CBA oraz prokuratura - mówi Krzysztof Kopeć z Biura Komunikacji Grupy LOTOS S.A. - Warto jeszcze przypomnieć cytowane przez media słowa Piotra Kaczorka z CBA o tym, że świetnie zadziałał system antykorupcyjny w spółce - dodaje.

Podobny mechanizm, zdaniem służb, miał mieć miejsce w przypadku dostaw różnego rodzaju półproduktów do Grupy Azoty, w tym także z pominięciem obowiązujących w spółce procedur.

- W tym przypadku gwarantem powodzenia przedsięwzięcia miała być osoba Przewodniczącego Rady Nadzorczej - słyszymy od prokuratora. Śledczy wyjaśnia że mężczyzna w zamian za 5 proc. kwoty od wielomilionowych kontraktów w ramach swoich możliwości miał nadzorować przedsięwzięcie z Grupą Azoty.

- Po wykonaniu czynności procesowych, wobec podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania, które to wnioski sąd uwzględnił - mówi śledczy.

- W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki, informujemy, że zaistniałe zdarzenie nie ma wpływu na bieżące działanie Spółki. Jednocześnie Spółka deklaruje gotowość współpracy z właściwymi instytucjami oraz udzielania ich funkcjonariuszom wszelkich niezbędnych informacji - mówi Artur Dziekański ,rzecznik prasowy Grupy Azoty.


Prokuratura informuje, że przestępstwo płatnej protekcji zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8.
szymon.zieba@polskapress.pl

Zobacz też: Info z Polski [WIDEO]

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złodzieje

  3miast (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Raczej złodzieju a nie biznesmenów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no nie swoich zamykają

  działacz pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Czy naszych z Torunia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Teraz ku..wa my , jak to mawiał wielki człowiek.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo