Budżet państwa nadal hojny dla Małopolski

Budżet państwa nadal hojny dla Małopolski

Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Budżet państwa będzie finansował budowę Szpitala Uniwersyteckiego

Budżet państwa będzie finansował budowę Szpitala Uniwersyteckiego ©fot. Andrzej Wiśniewski

Finanse. W przyszłym roku będą pieniądze na najważniejsze inwestycje w regionie.
Budżet państwa będzie finansował budowę Szpitala Uniwersyteckiego

Budżet państwa będzie finansował budowę Szpitala Uniwersyteckiego ©fot. Andrzej Wiśniewski

Minister finansów przedstawił projekt przyszłorocznego budżetu państwa. Podobnie jak w poprzednich latach zarezerwowano w nim pieniądze na najważniejsze inwestycje w województwie małopolskim.

W porównaniu do tegorocznego planu wydatków jest jedna zasadnicza różnica. Nie będzie już pieniędzy na budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ten rok jest ostatnim, w którym z budżetu państwa finansowano budowę nowych obiektów dla najstarszej uczelni w Polsce. Działo się tak na mocy wieloletniego programu inwestycyjnego ustanowionego jeszcze za rządów Akcji Wyborczej Solidarność.

Szpitale i zabytki

Ale UJ nadal pozostanie największym beneficjentem budżetu państwa w naszym regionie, jeśli chodzi o wsparcie finansowe inwestycji.

Na prowadzoną z wielkim rozmachem budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu uczelnia ma otrzymać w przyszłym roku ponad 172,1 mln zł. Na rok 2019 rezerwowane jest na ten cel jeszcze więcej, bo blisko 206 mln zł.

Kontynuowana będzie również przebudowa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Uchwalając tegoroczny budżet, Sejm zadeklarował na 2018 rok 27,2 mln zł jako ostatnią dotację dla tej inwestycji. W projekcie budżetu przedstawionym teraz przez ministra finansów szpital dla dzieci może liczyć na finansowanie jeszcze przez dwa lata. Na przyszły rok będzie to ponad 24,7 mln zł, a w roku 2019 - jeszcze 21,2 mln zł.

Na stabilne finansowanie mogą liczyć małopolskie zabytki. W puli przyznawanej na rok 2018 Kancelarii Prezydenta RP - podobnie jak w tym roku - znalazło się 30 mln zł na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Kopalnia Soli Wieliczka dostanie 75 mln zł na ratowanie unikatowego na skalę światową obiektu. Dla Kopalni Soli Bochnia zarezerwowano 17 mln zł, o 1 mln zł więcej niż w tym roku.

Od wielu lat realizowany jest „Oświęcimski strategiczny program rządowy”, w ramach którego finansowane są drobne inwestycje i działania na rzecz lokalnej społeczności. W przyszłym roku na ten cel będzie 13,2 mln zł, w roku 2019 i 2020 - po 8,6 mln zł.

Drogi i tory

Budżet państwa pomija wydatki na inwestycje drogowe i kolejowe, których w naszym regionie akurat nie brakuje. To nie oznacza, że w przyszłym roku nie będzie na nie pieniędzy. Miliardy złotych na poszczególne projekty rozdzielą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (odpowiedzialna za budowę dróg) i spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (modernizująca tory i trakcje).

Najważniejszą inwestycją drogową będzie kontynuacja budowy drogi ekspresowej S7 Lubień - Rabka wraz z 2-kilometrowym tunelem pod Luboniem Małym. Budowa S7 po północnej stronie Krakowa (w kierunku województwa świętokrzyskiego) ruszy najprawdopodobniej dopiero w 2019 r., choć już w przyszłym powinny się znaleźć pieniądze na przygotowanie projektów.

Z puli na inwestycje kolejowe do Krakowa popłyną pieniądze przede wszystkim na budowę drugiej pary torów między Dworcem Głównym a Płaszowem i przebudowę linii w kierunku Katowic.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do kompletu brakuje jeszcze srodkow na budowe metra

  Burmistrz Nowej Huty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  z Bronowic do Nowej Huty ktorego potrzebe budowy wykazaly liczne niezalezne ekspertyzy i poparcie mieszkancow Krakowa wyrazone w referendum

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama