Brała pieniądze za dzieci, które nigdy się nie urodziły

Brała pieniądze za dzieci, które nigdy się nie urodziły

Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Brała pieniądze za dzieci, które nigdy się nie urodziły

©archiwum

Kontrowersje. Pracownica Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iwanowicach przez lata kradła pieniądze przeznaczone na świadczenia rodzinne: wychowawcze, becikowe, alimentacyjne, a ostatnio także na 500+.
Brała pieniądze za dzieci, które nigdy się nie urodziły

©archiwum

Od co najmniej czterech lat pracownica Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iwanowicach defraudowała publiczne środki. Przeprowadzona w tej jednostce kontrola wykazała aż 63 przypadki bezprawnie wypłaconych świadczeń na łączną kwotę ponad 100 tys. złotych. Anna K. podrabiała podpisy podopiecznych ośrodka i przywłaszczyła sobie należne im kwoty. W Iwanowicach mieszkańcy poirytowani mówią, że w ich gminie wypłacało się świadczenia na dzieci, które się urodziły, ale i na takie, które się nie urodziły.


Jak się okazuje, wybryki iwanowickiej urzędniczki zostały wykryte już kilka miesięcy temu. - W październiku ubiegłego roku na skutek wewnętrznej weryfikacji wydatków w GOPS stwierdzono, że w przypadku jednej z osób korzystających ze świadczeń wychowawczych została dokonana podwójna wypłata na kwotę 1500 złotych - przyznaje Robert Lisowski, wójt gminy Iwanowice.

- Okazało się, że jedna z pracownic ośrodka przywłaszczyła sobie te środki, podrabiając podpis osoby, której to świadczenie przysługiwało i zostało już wcześniej wypłacone - dodaje.

Szef gminy twierdzi, że jeszcze w październiku ubiegłego roku oddał sprawę do Prokuratury Kraków Śródmieście-Wschód. Jednak prokuratura nie potwierdza, żeby taka sprawa została zarejestrowana.

W iwanowickim urzędzie zrobiło się gorąco. Ludzie zastanawiają się, czy nieuczciwa urzędniczka Anna K. dopuszczając się defraudacji pieniędzy czuła się bezkarnie, bo pracowała pod kierownictwem swojej ciotki. Jak dowiedzieliśmy się, ojciec pracownicy przywłaszczającej sobie pieniądze i jej bezpośrednia przełożona kierowniczka GOPS w Iwanowicach to rodzeństwo.

Kierowniczka GOPS niczego nie komentuje. Wójt Robert Lisowski na nasze pytania przedstawił oświadczenie dotyczące bezprawnego przywłaszczenia pieniędzy, ale zaznaczył, że ze strony Urzędu Gminy i GOPS w Iwanowicach to na chwilę obecną jedyne stanowisko. Ale Anna K. została zwolniona dyscyplinarnie. Początkowo liczyła, że uniknie konsekwencji swojego postępowania dostarczając zwolnienie chorobowe.

Czy śledczy badają defraudację w Iwanowicach?

Anna K. podrabiała podpisy podopiecznych gminnego ośrodka i przywłaszczyła sobie łącznie ponad 100 tys. zł. Wykazała to kontrola przeprowadzona w iwanowickim GOPS, zweryfikowano wydatki począwszy od 2013 roku.

Czy w poprzednich latach było podobnie? Tego nie wiadomo. Niedługo po wykazaniu pierwszych nieuczciwie wypłaconych sobie przez urzędniczkę pieniędzy (w październiku ubiegłego roku) zostały wykryte następne przypadki defraudacji. W styczniu tego roku do Iwanowic przyjechali audytorzy zewnętrzni, żeby na zlecenie samej gminy sprawdzić wydatki na alimenty oraz świadczenia rodzinne, które wypłacano w latach 2013-2016. To wówczas kontrolujący wykryli 63 przypadki nienależnie wypłaconych pieniędzy, w sumie ponad 100 tys. złotych.

Jak twierdzi Robert Lisowski, wójt Iwanowic, wszystko to robiła jedna pracownica. I zapewnia, że pierwsze doniesienie do prokuratury było już w ubiegłym roku. - Prokuratura prowadząca sprawę z październikowego zgłoszenia została powiadomiona o dodatkowych nadużyciach pismem z 20 marca 2017 roku - informuje nas szef gminy.

Skontaktowaliśmy się dwukrotnie z prokuraturą, prosząc o informacje w tej sprawie. Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie, odpowiedział krótko, że w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Śródmieście Wschód nie zarejestrowano takiego postępowania. Dostaliśmy tylko potwierdzenie, że to prokuratura właściwa dla gminy Iwanowice, ale sprawy defraudacji pieniędzy w GOPS nie prowadzi.

O sprawie przywłaszczonych pieniędzy z GOPS, w tym także z rządowego programu 500+, zostały powiadomione służby wojewody małopolskiego. Wójt na spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim zadeklarował zwrot dotacji, które zostały zdefraudowane.

- Wojewoda określił tryb zwrotu części dotacji jako wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem i przekazał gminie stosowne wytyczne. Pomimo szczegółowych wyjaśnień złożonych przez gminę, w czerwcu 2017 roku planowane jest przeprowadzenie kontroli - twierdzi Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. Jest przekonany, że sprawa będzie ścigana i wyjaśniana, bo podobnie jak nasza redakcja otrzymał z gminy informację, że zgłoszono ją do prokuratury.

Rzecznik wojewody zaznacza, że nic nie wiadomo o innych, podobnych przypadkach. - A ten nie wpłynął w żaden sposób na wypłatę świadczeń dla mieszkańców gminy Iwanowice ani województwa małopolskiego - mówi Krzysztof Marcinkiewicz.

Urzędniczka z Iwanowic Anna K. zwróciła tylko pierwszą wykrytą niepobraną kwotę 1500 zł. Początkowo liczyła, że uniknie konsekwencji swojego postępowania, dostarczając zwolnienie chorobowe. Ale to jej nie uchroniło przed utratą pracy. Została zwolniona dyscyplinarnie.

barbara.ciryt@dziennik.krakow.pl
Czytaj także

  Komentarze (144)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  masakra

  tato (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Duzo tych[ nieporozumien] w naszej gminie. Dla mnie niezrozumiałe jest , ze nauczyciele byli wzywani na POLICJĘ przez niekompetencje osob do ktorych nalezy robota papierkowa.Nauczyciele sa od...rozwiń całość

  Duzo tych[ nieporozumien] w naszej gminie. Dla mnie niezrozumiałe jest , ze nauczyciele byli wzywani na POLICJĘ przez niekompetencje osob do ktorych nalezy robota papierkowa.Nauczyciele sa od edukacji naszych pociech.Góra do pracyzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Iwanowice. Prokuratura sprawdza, jakie zarzuty i ilu osobom postawić za nadużycia w gminie.

  Ciocia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Śledczy badają sprawę urzędniczej kradzieży

  Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/sledczy-badaja-sprawe-urzedniczej-kradziezy,12073141/...rozwiń całość

  Śledczy badają sprawę urzędniczej kradzieży

  Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/sledczy-badaja-sprawe-urzedniczej-kradziezy,12073141/

  http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/sledczy-badaja-sprawe-urzedniczej-kradziezy,12073141/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  masakra

  tato (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  dziwie sie ze nikt nie zauwazyl na ostatnim rozpoczeciu roku szkolnego w IWANOWICACH ze nie bylo w nim czegos takiego jak wniesienie POCZETU SZTANDAROWEGO. szanujmy tradycje i swietosci


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czytelnik

  Czytelnki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Rozpoczęcie roku miała najpierw miejsce w kościele i tam był poczet a potem kontynuowane w szkole.Mierz siły na zamiary


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  masakra

  tato (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  czy to aby nie byl poczet z Poswitowa?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  masakra

  tato (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  obłuda

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czytelnik

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Cudownie znikające komentarze?gdzie one sie podziały?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do czytelnika

  Inny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Kogoś musiała zaboleć treść tych zaginionych komentarzy. Ale nic to mam je zarchiwizowane i wkrótce napisze przynajmniej hasłowo czego dotyczyły. Oj zabolało doktora od chłopów, prawda w oczy kole?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe ile osób pisze te komentarze

  Sporo tego ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Myśle ,że nie 2 czy 3 , czy nawet 30... ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zbych

  sroka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Panie Wójcie Wybory już niedługo czas na zmiane pracowników których pan nie
  Przyjmował do pracy w gminie i oczyszczalni a więc panie wójcie do roboty


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram zbych

  Dobre zmiany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  Trzeba zacząć od skarbnika i sekretarza!
  Na sekretarz to chyba konkursu nie było?
  Do roboty Panie Wójcie bo wybory tuż, tuż !!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zmiany

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Popieram, masz rację i od nich należy zacząć! Niekompetentne pasożyty!
  Tak finansowo rozchwiać gminę? Przecież skarbnik jest osobą najważniejszą po wójcie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  mieszkanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 2

  Kiedyś mieszkaliśmy z mężem w mojej gminie czyli Michałowice i tam w gopsie nawet jak czegoś nie wiedziałeś to pani wszystko wytłumaczyła, powiedziała czemu zasiłku np.nie bedzie-no inny świat. W...rozwiń całość

  Kiedyś mieszkaliśmy z mężem w mojej gminie czyli Michałowice i tam w gopsie nawet jak czegoś nie wiedziałeś to pani wszystko wytłumaczyła, powiedziała czemu zasiłku np.nie bedzie-no inny świat. W Iwanowicach nigdy nic nie było wiadomo a pani była wielką urzędniczką-rozpychała się łokciamizwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  goms czy mops

  szkoda mówic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  tak zgadzam się żadnej pomocy i pokierowania gdzie się o co starać czy gopsie czy pcpr w krakowie,mam niepełnosprawnego syna.a pan edzio niechaj idzie bielic las razem z panią olimpią... reszta do...rozwiń całość

  tak zgadzam się żadnej pomocy i pokierowania gdzie się o co starać czy gopsie czy pcpr w krakowie,mam niepełnosprawnego syna.a pan edzio niechaj idzie bielic las razem z panią olimpią... reszta do przemyślen mieszkańcow...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoda mówic

  Dorota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Szkoda mówić , mojemu mężowi po chorobie i szpitalu edziu dał zapomogi 36 zł słownie trzydziesci sześć zł mąż kazał mu sobie w buty wsadzić a pijaczki ile mają.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miały być zmiany!

  Przyjazny Urząd ! - a jest jak było! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 7

  Podczas kampani wyborczej obiecywane były zmiany, dr Lisowski zapewniał "będzie lepiej" a tu klops jak ze wszystkim.
  Oj naiwni my , oj naiwni !!!
  Taka widać nasza mentalność.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czas na zmiany...!!!

  nie naiwni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 15

  zmiany widać,tylko ciężko odejść od żłobu,co niektórym się już ukróciło. min.sekta prowadząca szkoły sławna trójca-dojących fortune przez parę ładnych lat... nie wspomne o innych sprawach które...rozwiń całość

  zmiany widać,tylko ciężko odejść od żłobu,co niektórym się już ukróciło. min.sekta prowadząca szkoły sławna trójca-dojących fortune przez parę ładnych lat... nie wspomne o innych sprawach które były załatwiane pod'' stołem '' wsystko było ładnie pięknie,a my prości mieszkańcy tego nie widzieli,powiązania,szajki machloje... a Pan Wójt niechaj robi porządek,i nie przejmuje sie ojszczmurkami i ludziami ''honoru'' którzy już zbierają poparcie do następnych wyborów... tak trzymać Panie Wójcie! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Referendum

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  Jedynym ratunkiem dla naszej gminy będzie referendum!! A do wyborów sprawę przejmie komisarz i zrobi porządek zanim dojdzie do finansowej katastrofy. Jest to najlepsze rozwiązanie w tym...rozwiń całość

  Jedynym ratunkiem dla naszej gminy będzie referendum!! A do wyborów sprawę przejmie komisarz i zrobi porządek zanim dojdzie do finansowej katastrofy. Jest to najlepsze rozwiązanie w tym momencie!!!
  Czekać ponad rok, to będzie za długo!!!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obcy

  Ej tam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Referendum? Ludzie tutejsi jeszcze nie dorośli do tej formy demokracji

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez zmian

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  Z tego co wiadać. To więcej bałaganu niż tych porządków!
  Coraz bardziej to wszystko śmierdzi, a tyle "gnoju" co nasz "zbawiciel" narobił w Gminie to cała Polska nie widziała!
  A na lepsze się nie...rozwiń całość

  Z tego co wiadać. To więcej bałaganu niż tych porządków!
  Coraz bardziej to wszystko śmierdzi, a tyle "gnoju" co nasz "zbawiciel" narobił w Gminie to cała Polska nie widziała!
  A na lepsze się nie zanosi! "Brawo Panie Wójcie!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez wstydu

  Zus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Patrze na Anne K,jak prowadza dziecko do szkoły i nic żadnej pokory wstydu na face dalej widnieje
  ---Starszy Inspektor w: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Iwanowicach,
  to najwyższy stopień jaki...rozwiń całość

  Patrze na Anne K,jak prowadza dziecko do szkoły i nic żadnej pokory wstydu na face dalej widnieje
  ---Starszy Inspektor w: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Iwanowicach,
  to najwyższy stopień jaki mogła dać ciocia kierowniczka może ją szykowała na swoje miejsce ? bo odchodzi niedługo na emeryture ale i ciocia kierowniczka odpowie przed prokuraturą i pewnie sądem no bo ją kontrolowała i widać z jakim efektem a jak sprawdzą lata 2010-2012 to tez ciekawe czy wszystko było ok!
  Ciocia też bez wstydu w kościele jak by nigdy nic się nie stało tylko rozbiegane oczka.
  dlaczego podpisałem Zus bo zwolniona dyscyplinarnie poszła na L4zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  Mądra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Fakt zrobiła wielką głupotę popełniając przestępstwo, ale co teraz ma w łeb sobie strzelić? Pokora i wstyd na pewno czuje, wiele z nas takie uczucia duszą w środku, a jej córka musi przecież...rozwiń całość

  Fakt zrobiła wielką głupotę popełniając przestępstwo, ale co teraz ma w łeb sobie strzelić? Pokora i wstyd na pewno czuje, wiele z nas takie uczucia duszą w środku, a jej córka musi przecież chodzić do szkoły. Nie powinniśmy tak pastwić się nad człowiekiem bo i tak wiele przeszła i jeszcze dużo przed nią. A jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie jak piszesz to jak by nie było podstaw to ZUS by zasiłku nie przyznałzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jesteśmy

  Ludźmi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Pomiętajmy każdy z Nas popełnia błędy!!! -
  Nie nam wydawać wyroki !!!
  I tak poniesie konsekwencje !!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do jestesmy

  złodziej to złodziej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Kto kradnie 63 razy!!!! a ty mówisz o popełnianiu błędu!!!
  raz dwa może trzy można się pomylić popełnić błąd ale to się człowiek myli, a to była bezczelna kradierz która była opracowana do...rozwiń całość

  Kto kradnie 63 razy!!!! a ty mówisz o popełnianiu błędu!!!
  raz dwa może trzy można się pomylić popełnić błąd ale to się człowiek myli, a to była bezczelna kradierz która była opracowana do detalu a jednak wyszło !!
  Ktoś tam pisze o L 4 że to się należało , w takim przypadku sąd sprawdzi ile razy Anna K chorowała wcześniej przed zwolnieniem dyscyplinarnym a jak po zwolnieniu znam takie przypadki jeżeli było by to naciągane to i Zus się oberwie i lekarzowi ale to wyjdzie podczas rozprawy no chyba że prokurator wyłapie wcześniej .
  Teraz my mieszkańcy się za jej czyny wstydzimy ile osób dostawało telefony po emisji TV z innych rejonów kraju gdzie ludzie mają rodziny.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zbych

  sroka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Napewno miała wspólników sama by tego nie dała rady robić a więc wójcie rozpoczął się czas rozliczenia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jesteśmy

  Po przemyśleniu! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Słuszna uwaga!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 19

  Jako mieszkanka, a zarazem osoba uczestnicząca i interesujaca się poniekąd życiem gminy jestem zflustrowana opiniami, które tutaj czytam. Narzekacie na obecnego Wójta, a jest osobą, która póki co...rozwiń całość

  Jako mieszkanka, a zarazem osoba uczestnicząca i interesujaca się poniekąd życiem gminy jestem zflustrowana opiniami, które tutaj czytam. Narzekacie na obecnego Wójta, a jest osobą, która póki co najlepiej prowadzi nasza gminę i daje jej jakiekolwiek szanse zmiany na lepsze. Chce rozdzielać wszystko równo, dla każdej miejscowosci coś dobrego, nie doceniacie tego ludzie. Smutne. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czytelnik

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

  Mieszkanko,czy ty aby jestes mieszkanka naszej gminy,czy moze samym wójtem?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  Smutne !!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

  Szanowna mieszkanko interesująca się życiem gminy .Czy mogła by Pani podać jakieś konkretne przykłady "zmiany na lepsze" w naszej Gminie wprowadzone przez obecnego Wójta Lisowskiego ?!
  To co ja...rozwiń całość

  Szanowna mieszkanko interesująca się życiem gminy .Czy mogła by Pani podać jakieś konkretne przykłady "zmiany na lepsze" w naszej Gminie wprowadzone przez obecnego Wójta Lisowskiego ?!
  To co ja zaobserwowałem to niestety - ale na "zmiany na lepsze" nie wygląda :
  może :

  - Ośmieszanie naszej gminy aferami (w skali kraju -gazety ,telewizja i choćby komentarze internetowe)
  - Nagminne łamanie prawa ( roztrzygnięcia Wojewody, liczne wyroki sądowe )
  - Bezmyślne zadłużanie naszej Gminy i nieodpowiedzialne gospodarowanie pieniędzmi podatników ( wypłacane odszkodowania za przegrane sprawy sądowe , opłacanie dwóch kancelarii prawnych , wypłacanie nienależnie naliczanych wybagrodzeń)
  - bezprawna ingerencja w sprawy Szkolne , wchodzenie w kompetencje Dyrektora ( postępowanie prokuratorskie wszczęte z urzędu)
  - liczne konflikty ( ze Strażami , ze Szkołami, z nauczycielami , z byłymi pracownikami , z rodzicami , z mieszkańcami.
  - a co jeszcze...?

  Można by jeszcze wiele podawać i rozwijać, ale mam już tego dosyć.

  Poza tym apodyktyczny charakter Pana Wójta nie pozwala nawiązać z Nim jakiego kolwiek kontaktu. Jest osobą , która traktuje każdego o odmiennym zdaniu za wroga i robi wszystko aby go zniszczyć ,jeśli mu się sprzeciwi. Wszystkich swoich adwersarzy traktuje z "góry".

  Każdy ma prawo do wolnej wypowiedzi ale powinien ją obronić lub przyznać się do błędu.
  Pozdrawiamzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  " Tam cichosza tu cichosza"

  "I cicho" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Liczyłem na konwersacje.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama