Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje szczepionek na żółtaczkę

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Przed operacją trzeba przyjąć trzy dawki szczepionki, by się zabezpieczyć przed zakażeniem
Przed operacją trzeba przyjąć trzy dawki szczepionki, by się zabezpieczyć przed zakażeniem Tomasz Hołod
Ochrona zdrowia. Dopiero za pół roku w małopolskich aptekach znowu pojawią się preparaty Engerix B chroniące przed zapaleniem wątroby typu B.

Farmaceuci w całym regionie odsyłają z kwitkiem pacjentów, którzy chcą zrealizować receptę na popularną szczepionkę Engerix B, chroniącą przed wirusem zapalenia wątroby typu B.

- Przyjęłam już dwie dawki tej szczepionki, teraz powinnam zażyć trzecią, ale nie mogę jej dostać w żadnej z aptek. Szukałam nie tylko w Krakowie, ale także w Niepołomicach, Krzeszowicach czy Zabierzowie. Nigdzie jej nie ma i nie wiadomo, kiedy znów będzie dostępna - opowiada Ewa Borkowska, jedna z naszych Czytelniczek.

To nie chwilowy problem

Niecierpliwią się wszyscy chorzy, których w najbliższym czasie czeka zabieg operacyjny. Szczepienie to bowiem najlepszy sposób, by zabezpieczyć się przed zakażeniem żółtaczką, do którego może dojść w szpitalu.

Od kilkunastu lat pacjenci przed planowymi operacjami za ochronę płacą z własnej kieszeni. Najlepszy efekt zapewnia przyjęcie trzech dawek szczepionek. Engerix B należy do preparatów najczęściej zalecanych przez lekarzy i stosowanych w punktach oferujących szczepienia ochronne. Zapasy popularnej szczepionki skończyły się jednak nie tylko w aptekach, ale także w hurtowniach.

- Z moich informacji wynika, że nie jest to chwilowy problem, producent od dłuższego czasu nie dostarcza Engerix B na polski rynek - wskazuje Józef Łoś, małopolski inspektor farmaceutyczny. - Dostępne są jednak inne szczepionki przeciwko WZW B. Pacjenci, którzy przyjęli już jedną czy dwie dawki i nie mogą dostać kolejnej, powinni zgłosić się do swojego lekarza, który może zaproponować inny preparat - radzi inspektor Łoś. Wizyta u medyka to konieczność, bo farmaceuci nie powinni zamieniać szczepionek sami, bez poprawienia recepty.

Zamiana z ryzykiem

Teoretycznie dokończenie szczepienia innym preparatem jest możliwe, lekarze wolą jednak takiego rozwiązania unikać.

- Mój doktor poinformował mnie, że mogę zmienić preparat, ale tylko jeżeli podpiszę oświadczenie, że robię to z własnej woli i jestem świadomy ryzyka. Bałem się, że szczepienie może nie zadziałać, przez długi czas szukałem więc Engerix B i w końcu udało mi się go kupić w aptece kilkadziesiąt kilometrów od mojego domu - opowiada pan Bronisław, który przygotowuje się do zabiegu usunięcia kamieni z woreczka żółciowego i musi przyjąć trzecią dawkę szczepionki chroniącej przed WZW B.

Są jeszcze dwa miejsca...

Poszukiwania szczepionki dodatkowo utrudnia fakt, że w Polsce cały czas brakuje systemu, który gwarantowałby pacjentom łatwy i szybki dostęp do pełnej informacji, gdzie mogą znaleźć potrzebny im lek.

Według największego portalu internetowego tego typu, z którym współpracują jednak tylko niektóre apteki, szczepionka Engerix B jest obecnie dostępna wyłącznie w dwóch miejscach w Małopolsce: Łapanowie i Nowym Sączu.

Długi cykl produkcyjny

Dlaczego popularnej szczepionki brakuje na półkach w aptekach i w hurtowniach?

Krzysztof Kępiński z firmy GlaxoSmithKline - producenta preparatu - tłumaczy, że zapotrzebowanie na szczepionki na całym świecie przekracza możliwości ich wytwórców. Szczególnie, że cykl produkcyjny tego rodzaju środków trwa od pół roku nawet do dwóch lat.

- Raz na jakiś czas występują okresowe problemy z dostępem do tej szczepionki. W takiej sytuacji priorytetem jest dla nas wywiązanie się z zamówień publicznych, w ramach organizowanych przez Ministerstwo Zdrowia przetargów, bo to gwarantuje, że trafi ona do osób z grup szczególnego ryzyka, na przykład dializowanych - tłumaczy.

Dyrektor Kępiński zapewnia, że firma pracuje również nad przywróceniem pełnego dostępu do Engerix B w aptekach. Jednak nie potrafi sprecyzować, kiedy zapasy szczepionek wrócą do hurtowni. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, może to potrwać nawet pół roku.

Zobacz też: "Ofensywa ludzi, którzy są przeciw na podstawie uprzedzeń i błędnej interpretacji badań" - ekspert o ruchu antyszczepionkowym

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski