Blogerki namawiają do szczepień

Blogerki namawiają do szczepień

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Do szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom zachęcają m.in. Marta Mleczko i Elżbieta Niechaj

Do szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom zachęcają m.in. Marta Mleczko i Elżbieta Niechaj ©Fot. Anna Kaczmarz

Zdrowie. Mamy prowadzące blogi zostały ambasadorkami programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród najmłodszych Małopolan.
Do szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom zachęcają m.in. Marta Mleczko i Elżbieta Niechaj

Do szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom zachęcają m.in. Marta Mleczko i Elżbieta Niechaj ©Fot. Anna Kaczmarz

- Staram się przekazać czytającym mnie mamom, jak ważne są szczepienia. Mamy często z nich rezygnują, bo mają za mało wiarygodnych informacji na ten temat. Brakuje im opinii opartych o wiedzę medyczną, a szukając ich, trafiają np. na wpisy osób przekonujących, że szczepienia powodują autyzm - mówi Elżbieta Niechaj, autorka bloga „Słodka mama w formie”, wspierającego kobiety zmagające się z cukrzycą ciążową i jedna z ambasadorek małopolskiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych.


W kampanię promocyjno-edukacyjną i walkę z mitami mamy blogerki zaangażował Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, który odpowiada za realizację małopolskiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Akcja darmowych szczepień dla najmłodszych Małopolan jest organizowana od siedmiu lat.

W tegorocznej edycji bierze udział osiem powiatów, a na zakup ponad 5 tys. dawek potrzebnych preparatów przeznaczono z budżetu województwa ponad 900 tys. zł. Dzięki tej kwocie bez opłat z profilaktyki będzie mogło skorzystać kilka tysięcy maluchów do piątego roku życia, które ze względu na niedojrzały jeszcze układ odpornościowy szczególnie słabo radzą sobie w walce z tego rodzaju bakteriami.

- Program nie tylko wypełnia lukę w systemie świadczeń zdrowotnych, ale również pozwala na sfinansowanie szczepień szczególnie w rodzinach, których budżet nie pozwala na zakup dodatkowych szczepionek dla swoich pociech - podkreśla Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Szczepienia przeciwko pneumokokom jeszcze do niedawna nie należały do grupy obligatoryjnych i darmowych dla wszystkich maluchów. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł niedawno zdecydował wprawdzie o ich dopisaniu do kalendarza obowiązkowych szczepień, zmiana dotyczy jednak wyłącznie dzieci urodzonych od stycznia tego roku. Dla rodziców starszych maluchów szansą na bezpłatną profilaktykę jest właśnie samorządowy program.

- Wspólne działania: szczepienie wszystkich noworodków i „doszczepianie” starszych dzieci spowodują, że po kilku latach będziemy mieć nie tylko efekty indywidualne, ale całe nasze społeczeństwo będzie zdrowsze - nie ma wątpliwości dr n. med. Hanna Czajka, kierownik poradni chorób zakaźnych w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika i koordynatorka programu.

Pneumokoki są przyczyną wielu groźnych chorób. Mogą wywoływać sepsę, ciężkie zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego czy zatok. Tego rodzaju bakterie są szczególnie niebezpiecznie dla dzieci, ale również dla seniorów, którzy mogą zarazić się nimi od wnuków.

Eksperci nie mają wątpliwości, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed pneumokokami są szczepienia. Według badań prowadzonych na świecie u dzieci w wieku do dwóch lat, pozwalają one zmniejszyć odsetek przypadków pozaszpitalnego zapalenia płuc o jedną trzecią. Wyraźny spadek odsetka maluchów zmagających się z tą chorobą odnotowano również w Kielcach, gdzie w ramach samorządowego programu profilaktycznego od 2006 r. bezpłatnie są szczepione wszystkie noworodki.

Skorzystaj z programu


Program darmowych szczepień przeciwko pneumokokom realizuje osiem powiatów: tarnowski, brzeski, wielicki, proszowicki i limanowski oraz miasto Tarnów, Kraków i Nowy Sącz. W akcji biorą również udział wybrane żłobki, kluby dziecięce, rodzinne domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze z całego regionu. Szczegółowe informacje na temat przychodni odpowiadających za szczepienia na danym terenie można uzyskać, wchodząc na stronę internetową www.profilaktykawmalopolsce.pl albo dzwoniąc pod numer telefonu 12 430-34-72.

WIDEO: "Ofensywa ludzi, którzy są przeciw na podstawie uprzedzeń i błędnej interpretacji badań" - ekspert o ruchu antyszczepionkowym

Źródło: TVN 24

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  preparaty którymi się szczepi

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ze względów finansowych nie można sobie pozwolić na nowszy preparat, jednakże szkoda, że oszczędza się na zakupie nowszych szczepionek i szumnie ogłasza się sukces programu bez jednoczesnego...rozwiń całość

  ze względów finansowych nie można sobie pozwolić na nowszy preparat, jednakże szkoda, że oszczędza się na zakupie nowszych szczepionek i szumnie ogłasza się sukces programu bez jednoczesnego informowania jakiego dokładnie preparatu dotyczy i informowania, ze nie jest to najnowsza szczepionka. Osobiście odczuwam to za pewien celowy zabieg dezinformacji.. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama