Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Ryś dawno wyszedł poza krakowskie opłotki

Grażyna Starzak
Bp Grzegorz Ryś od lat wyrusza w sierpniu na Jasną Górę z Pieszą Pielgrzymką Krakowską
Bp Grzegorz Ryś od lat wyrusza w sierpniu na Jasną Górę z Pieszą Pielgrzymką Krakowską fot. Adam Wojnar
Kościół. Decyzja papieża ma zostać ogłoszona dzisiaj w południe, podczas obchodów święta Podwyższenia Krzyża św.

Z Łodzi dotarła wczoraj do Krakowa informacja, że dziś w południe poznamy nazwisko nowego metropolity łódzkiego i ma nim zostać krakowski biskup pomocniczy, ks. Grzegorz Ryś. Dla łodzian to „wielkie zaskoczenie”. Spodziewano się, że metropolitą będzie albo któryś z tamtejszych biskupów, albo pochodzący z ziemi łódzkiej papieski jałmużnik, abp Konrad Krajewski.

Tymczasem w Krakowie panuje niemal powszechne zrozumienie dla decyzji papieża Franciszka (jeśli plotka okaże się prawdą). Przyjaciele bp. Rysia uważają, że taki awans „dawno mu się należał” i że gdy będzie metropolitą, jego głos w wielu istotnych nie tylko dla Kościoła sprawach będzie „jeszcze bardziej słyszalny”.

Nikt nic nie wie...
Ks. Paweł Kłys, dyrektor biura prasowego łódzkiej kurii, zarzekał się wczoraj, że nic nie wie na ten temat. - Jesteśmy kompletnie zaskoczeni. Proszę mi wierzyć - mówi ks. Kłys, sugerując, by wykonać telefon do Nuncjatury Apostolskiej. W nuncjaturze, jak można się było domyślić, „nie mogą ani potwierdzić, ani zaprzeczyć”, bo „nuncjatura nie udziela takich informacji aż do momentu ogłoszenia nominacji”.

W krakowskiej kurii wczoraj obradowała rada biskupów, ale jak zapewnia rzecznik archidiecezji ks. dr Piotr Studnicki, to gremium zbiera się co środę. Nie wiadomo, co było tematem wczorajszego posiedzenia.

Inni krakowscy księża, również ci, którzy dobrze znają bp. Rysia, nie chcą się wypowiadać. Niektórzy nieoficjalnie przyznają, że „wiedzieli o tych przymiarkach”, ale nie znają decyzji, jaką podjął biskup Ryś. Jeden z duchownych uważa, że był on poważnym kandydatem. Dlaczego? Bo abp Konrad Krajewski jest za bardzo związany z papieżem Franciszkiem i nie będzie chciał wracać, przynajmniej na razie, do kraju.

- On pozostanie przy papieżu i dalej będzie dawał świadectwo, rozdając kanapki ubogim. Franciszek bardzo go za to ceni - mówi nasz rozmówca, który nie wygląda na zaskoczonego informacją o ewentualnej nominacji krakowskiego biskupa pomocniczego.

Zasłużony awans
Zaskoczony nie jest też Andrzej Bac, przyjaciel bp. Rysia od ponad 30 lat, wieloletni organizator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Wypowiedziane podczas tegorocznej „modlitwy w drodze” słowa hierarchy o tym, że „Kościół na pielgrzymce jest bliżej tego, że jest wspólnotą sióstr i braci, gdzie podstawowa godność wszystkich jest równa” - cytowało w tym roku wiele gazet, nie tylko katolickich. Bp Ryś angażował się też w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

To on był autorem rozważań czytanych podczas Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem na Błoniach. - Biskup Ryś zasłużył sobie na taki awans, bo kierowanie tak dużą diecezją to według mnie awans. Myślę, że dobrze by się stało, bo znając biskupa Grzegorza jestem pewien, że dzieł rozpoczętych w Krakowie nie zaniecha, a potej ewentualnej nominacji będzie odgrywał jeszcze większą rolę w polskim Kościele - komentuje Andrzej Bac.

Jak mówi Marcin Żyła, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, odkąd bp Grzegorz Ryś został przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, „wyszedł poza krakowskie opłotki”. - To hierarcha znany nie tylko w kraju, m.in. z tego, że podobnie jak papież Franciszek widzi, że świat się zmienia i potrafi sobie wyobrazić Kościół w przyszłości. Stąd jego opinie na aktualne dla Polski i dla świata tematy, kontrowersyjne dla niektórych innych hierarchów - mówi Żyła.

Za abp. Jędraszewskiego

Spekulacje, kto i kiedy zastąpi abp. Marka Jędraszewskiego, którego papież 8 grudnia ub.r. mianował metropolitą krakowskim, trwały od dawna. Procedura wyboru nowego ordynariusza archidiecezji łódzkiej rozpoczęła się właściwie 28 stycznia br., w dniu ingresu abp. Jędraszewskiego do katedry wawelskiej. Pierwotnie sądzono, że decyzje zapadną w pół roku. Już bowiem 30 stycznia zebrało się kolegium konsultorów diecezji łódzkiej.

To organ doradczy arcybiskupa, który decyduje m.in. o powołaniu administratora diecezji. Zwykle zostaje nim najstarszy biskup pomocniczy, który kieruje archidiecezją do czasu powołania przez papieża nowego metropolity. W Łodzi powinien to być bp Ireneusz Pękalski, ale kolegium konsulatorów dokonało innego wyboru. Administratorem archidiecezji łódzkiej został bp Marek Marczak. Od tego dnia to jego imię wymienia się podczas każdej mszy św.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Biskup Ryś dawno wyszedł poza krakowskie opłotki - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski