Biblioteka pełna bajek dla małych pacjentów

Biblioteka pełna bajek dla małych pacjentów

Iwona Krzywda

Dziennik Polski 24

Małym pacjentom czytali Ewa Wachowicz i Michał Rusinek
1/13
przejdź do galerii

Małym pacjentom czytali Ewa Wachowicz i Michał Rusinek ©fot. Anna Kaczmarz

Inicjatywa. W krakowskim szpitalu św. Ludwika stanęła specjalna półka z książkami dla najmłodszych. Lektury mają umilić dzieciom pobyt, posłużą również do bajkoterapii.
Regał wypełniony różnego rodzaju lekturami trafił do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie dzięki Fundacji Zaczytani.org. Organizacja już od kilku lat promuje czytanie książek i bajkoterapię wśród najmłodszych pacjentów leczonych na szpitalnych oddziałach oraz podopiecznych hospicjów. Krakowska biblioteczka jest 519. podarowaną małym chorym z całej Polski.

Zobacz galerię
- Przeczytałam kiedyś, że w niektórych krajach europejskich lekarze przepisują książki na receptę. Dzięki nim dziecko może na chwilę przenieść się w świat wyobraźni, oderwać od kroplówek, zastrzyków, przykrych badań. Zapomnieć o tym, że nie jest w swoim naturalnym środowisku - tłumaczy Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org. - Nasza organizacja powstała właśnie po to, żeby młode umysły, które dopiero się rozwijają, uczyć miłości do książek. Dziecko, które czyta, staje się dorosłym, który myśli - dodaje.

Na półce w szpitalu św. Ludwika swoje miejsce znalazło ok. 150 lektur dla najmłodszych. Bajki pochodzą ze zbiórki, jaką Fundacja Zaczytani.org organizuje cyklicznie na przełomie kwietnia i maja. W tym roku dzięki akcji udało się zgromadzić ponad 300 tys. egzemplarzy różnych książek, z tego aż 50 tys. przekazali mieszkańcy Krakowa.

- Książki z naszej biblioteczki dzieci mogą zabrać ze sobą do domu, a pielęgniarki podarować w prezencie na przykład przy szczepieniu czy pobieraniu krwi. Jeśli półka zacznie świecić pustkami, doślemy kolejne egzemplarze - mówi Katarzyna Nawrocka.

Biblioteczka, która stanęła w szpitalnym oddziale w krakowskiej placówce, posłuży również do prowadzenia tzw. bajkoterapii. Jak podkreślają eksperci, czytanie małym pacjentom może mieć zbawienny wpływ także na ich zdrowie. Lektura odpowiednio dobranych książek poprawia nastrój, wycisza i działa uspokajająco. Ułatwia również dziecku uporanie się z emocjami, które targają nim w sytuacji walki z chorobą.

Zajęcia bajkoterapii w szpitalu św. Ludwika oficjalnie zainaugurowano wczoraj. W rolę pierwszych lektorów wcielili się autorka programów kulinarnych w TV Ewa Wachowicz, która małym pacjentom czytała fragmenty książki Ewy Mleczko o przygodach Smoczka Mariana, oraz pisarz Michał Rusinek, który zaprezentował dzieciom swoje „Wierszyki rodzinne”. - Nie mam wątpliwości, że bajkami i czytaniem można leczyć. Dla dzieci to miła odmiana. W szpitalu czytałem już kilka razy, mali pacjenci są chłonnymi i wymagającymi słuchaczami - opowiada Rusinek.

Lektorzy odpowiedzialni za czytanie najmłodszym chorym będą pojawiać się w szpitalu św. Ludwika w każdy piątek. Będą to wolontariusze Fundacji Zaczytani.org. Jej przedstawiciele liczą, że do grona czytających dołączą również krakowianie. Każdy, kto chciałby sprawdzić się w tej roli, może zgłosić się do fundacji i przejść szkolenie.
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo