Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez barier i hałasów

Mateusz Borkowski
Zabytkowy budynek przy ul. Zwierzynieckiej wymaga modernizacji
Zabytkowy budynek przy ul. Zwierzynieckiej wymaga modernizacji Anna Kaczmarz
Inwestycje. Jest szansa na poprawę warunków akustycznych i lokalowych w Filharmonii Krakowskiej, która stara się o fundusze unijne na remont i modernizację swojej siedziby

Jak tłumaczy zastępca dyrektora Filharmonii Krakowskiej Maciej Bielski, podstawowym celem modernizacji jest poprawa warunków akustycznych poprzez wyciszenie głównej sali koncertowej od strony ul. Zwierzynieckiej oraz adaptację akustyczną wnętrza sali. - Chcemy ponadto poprawić warunki pracy artystów chóru i orkiestry, a także dostosować budynek do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i wprowadzić niezbędne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - wyjaśnia dyr. Bielski.

Projekt zakłada m.in. remont i przebudowę garderób, wentylację, prace konserwatorskie na elewacji, dachu i we wnętrzach, zamontowanie windy, przebudowę węzłów higieniczno-sanitarnych oraz remont stref komunikacji (poszerzenie foyer). Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji projektowej. W ubiegłym roku badania w Filharmonii przeprowadzili już specjaliści z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH oraz Instytutu Mechaniki Budowli Politechniki Krakowskiej. Wykonano także część badań geologicznych. Na remont, prace konserwatorskie i modernizację Urząd Marszałkowski przeznaczył kwotę ok. 2 mln zł. Resztę środków, czyli ok. 11 mln zł. Filharmonia chce pozyskać z funduszy Unii Europejskiej w trybie konkursowym w ramach II naboru do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wyniki będą znane do końca 2016 roku.

- W Urzędzie Marszałkowskim znalazły się środki na ten remont. Jest decyzja, że niezależnie jak długo będzie trwała budowa Centrum Muzyki, przeznaczeniem budynku przy ul. Zwierzynieckiej i tak będzie działalność kulturalna. Nie ma więc żadnej wątpliwości, że warto ten remont zrobić - mówi dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej Bogdan Tosza. Dyrekcja jest już po uzgodnieniach z krakowską kurią, do której należy budynek. Uzyskano gwarancję, że jeżeli remont dojdzie do skutku, umowa na dzierżawę budynku nie zostanie przez kurię wypowiedziana przez minimum 20 lat od zakończenia prac remontowych.

Zabytkowy gmach według projektu Józefa Pokutyńskiego, został ukończony w 1931 roku jako Dom Katolicki. Głównym inicjatorem budowy był kardynał Adam Sapieha. Twórcy projektu wzorowali się na słynnym budynku Maison du Peuple w Brukseli z 1897 roku.

Od lutego 1945 roku budynek przy ul. Zwierzynieckiej 1 jest siedzibą Filharmonii Krakowskiej. Melomani od lat narzekają na drgania i hałasy powodowane przez przejeżdżające obok tramwaje, brak odpowiedniej wentylacji, ciasne foyer i bariery dla osób niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski