Babska pokrzywa i chłopski oset

Babska pokrzywa i chłopski oset

Ewa Tyrpa

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Uczestnicy warsztatów zielarskich w Tenczynku w Ogrodach Działkowych „Tenczyńskie Skałki”
1/4
przejdź do galerii

Uczestnicy warsztatów zielarskich w Tenczynku w Ogrodach Działkowych „Tenczyńskie Skałki” ©Ewa Tyrpa

Tradycja. Komisja oceniająca bukiety w Święto Matki Boskiej Zielnej w Rudnie (gm. Krzeszowice) będzie miała problem z przyznaniem nagród. Należy się spodziewać, że bukiety będą nie tylko okazałe, ale też wykonane tak, jak robiły to nasze babcie i prababcie
Poznali się podczas warsztatów zielarskich organizowanych przez Fundację Kobiet w Regionie z siedzibą w Tenczynku i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno.

Warsztaty przeprowadzili zielarka Elżbieta Augustynek, etnografka Monika Dudek i przyrodnik Wojciech Gałosz.

- Warsztaty mają wielorakie znaczenie: poznawanie ziół, kontakt z naturą, ale przede wszystkim ludzi z sobą - podkreśla Monika Dudek, pomysłodawczyni zorganizowania warsztatów.
Przeprowadzono je w czterech miejscowościach powiatu krakowskiego przy współpracy z lokalnymi organizacjami; w Racławicach (gm. Jerzmanowice-Przeginia) pomagał Gminny Ośrodek Kultury, w Rudnie - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno, w Tenczynku - Fundacja, sołectwo, Stowarzyszenie Ogrodowe „Tenczyńskie Skałki”, w Wołowicach (gm. Czernichów) - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Wołowice. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

- W bukiecie może być nawet ponad sto ziół, a wiele z nich rośnie na wyciągnięcie ręki - mówi Elżbieta Augustynek, barwnie opisująca każdy kwiat z dużego bukietu, przywiezionego na warsztaty. Wymienia m.in. kurdybanek, który kojarzy się jej z przejściem wojsk Jana Sobieskiego przez Rudno. Husarze mieli dolegliwości żołądkowe i miejscowe kobiety leczyły ich kurdybankiem. Za wojskiem do Wiednia jechała furmanka z tym suszonym zielem, który podnosi także odporność.

Zielarka mówiła o ziołach znanych i mniej popularnych, a mających duże znaczenie w medycynie niekonwencjonalnej. Przestrzegała też przed ziołami trującymi. - Pani Ela ma ogromną wiedzę o ziołach. Dowiedzieliśmy się, że nie należy zbierać tojadu mocnego, gdyż jest silnie trujący. Ma piękne niebieskie kwiaty zwane pantofelkiem Matki Boskiej - mówi Danuta Zabagło, prezes Stowarzyszenia z Wołowic.

- Komosa biała, czyli lebioda była dawniej dodawana do pierogów, gdyż zawiera bardzo dużo minerałów. Zdrowa jest pokrzywa, nazywana babskim zielem. Dawniej, gdy były żniwa, mówiono, że z bab jest większy pożytek, że w pokrzywę i liście chrzanu owijały jedzenie, by zachowały świeżość. Natomiast chłopskim zielem nazywano oset, bo jest zbędny i nie ma z niego żadnego pożytku - tłumaczyła z uśmiechem zielarka. Wspominała też czasy, gdy na kuchennej blasze jej mama parzyła macierzankę. - Mówiono na nią „mocno stój”, bo ma właściwości wzmacniające kości i napar dodawano dzieciom do kąpieli. Tak kąpane dzieci wcześniej stawały i chodziły - mówiła pani Elżbieta. - Tępić należy kolczurkę klapowaną, która szybko się rozrasta - radził przyrodnik Wojciech Gałosz, uzupełniający informacje o ziołach. Pani Elżbieta często używała nazw stosowanych w gwarze ludowej, natomiast pan Wojciech - encyklopedycznych. Uczestnicy dowiedzieli się od niego, że dawniej pokrzywa określana była mianem „kokrzywy”, że bulwy nasturcji są jadalne i smakują jak rzodkiewka.

Zwieńczeniem warsztatów będzie konkurs na tradycyjny bukiet na święto Matki Boskiej Zielnej. Zostanie przeprowadzony w kościele w Rudnie. Bukiety będą rejestrowane od godz. 9 i poświęcone podczas mszy o godz. 10.15.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 16

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pogańskie zwyczaje

  prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Pogańskie tradycje nie mające nic wspólnego z prawdziwym pierwotnym chrześcijaństwem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama