Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Awantura o atrakcyjne Pola Półchłopka. Nie chcą galerii

Awantura o atrakcyjne Pola Półchłopka. Nie chcą galerii

1/2

(© fot. Michał Gąciarz)

Na tym terenie mają powstać obiekty usługowo-handlowe o łącznej powierzchni ponad 26 tys. mkw.
Wieliczka. Kupcy protestują przeciwko budowie dużych obiektów handlowych. Boją się, że zniszczą one lokalne sklepy.
Na terenie zwanym Polami Półchłopka, na granicy Krakowa i Wieliczki, zgodnie z zapisami w dokumentach budowlanych mają powstać dwa obiekty: galeria handlowo-usługowa o pow. użytkowej 16 tys. mkw. oraz pawilon handlowy mający 10,5 tys. mkw. Planowane są parkingi, w tym podziemny, dla ok. 600 samochodów, a także wiadukt nad trasą krajową, którym poprowadzi droga dojazdowa.

Pozwolenie na budowę Starostwo Powiatowe w Wieliczce wydało 9 listopada.
Wieliccy przedsiębiorcy dowiedzieli się o tym pocztą pantoflową. Teraz zapowiadają, że zrobią wszystko, by nie dopuścić do powstania na Polach Półchłopka tak wielkiego kompleksu handlowego. - Na początek zaskarżymy pozwolenie na budowę. Bo jeśli te obiekty powstaną, będzie to równoznaczne z upadkiem wielu miejscowych, rodzinnych firm i sklepów - mówi Bogdan Śmigielski z zarządu Wielickiej Izby Gospodarczej, do której należy ponad 60 przedsiębiorców.

Zdaniem kupców przy wydawaniu pozwolenia na budowę doszło do wielu nieprawidłowości, m.in. drastycznego naruszenia zapisów miejscowego planu zagospodarowania. „W sposób utajony, niezgodny z prawem, wbrew interesom miejscowej społeczności gospodarczej (...) usiłuje się zezwolić na zbudowanie kompleksu handlowego przez firmy zagraniczne” - piszą członkowie WIG w przesłanym oświadczeniu.

Wielickie starostwo nie poczuwa się do winy. - Inwestor spełnił wszelkie wymagania wynikające z prawa budowlanego i zapisów lokalnego planu zagospodarowania, w takiej sytuacji starosta nie może odmówić wydania pozwolenia na budowę. Tu nie ma miejsca na uznaniowość, bo właśnie to byłoby działaniem bezprawnym i pociągało za sobą określone sankcje - mówi wicestarosta wielicki Łukasz Sadkiewicz.

Mające w sumie kilkanaście hektarów Pola Półchłopka to atrakcyjny komercyjnie teren wzdłuż drogi krajowej nr 94. Jednak ta nazwa kojarzy się w Wieliczce źle. I to każdemu. Od zwykłych mieszkańców po samorządowców i lokalnych przedsiębiorców. Zaczęło się w 1998 r. od kuriozalnej umowy zawartej przez ówczesnego burmistrza z prywatnym przedsiębiorcą, na mocy której gmina użyczyła Pola Półchłopka w wieczystą dzierżawę (na 99 lat). Dzierżawca miał wybudować tam m.in. obiekty usługowo-handlowe oraz budynek szpitalny. Nic z tego nie wyszło, a sądowa batalia gminy o odzyskanie terenu zakończyła się fiaskiem.

W latach 2004-2005 przymierzano się do budowy tam m.in. Makro Cash and Carry, a kilka lat później - ogromnej galerii handlowej i osiedla mieszkaniowego. Obydwa projekty zablokowali wieliccy przedsiębiorcy.

Obecnie Pola Półchłopka to prawie pustkowie. Są tam tylko hotel, stacja paliw i kilkanaście domów. Większość tego obszaru (8,5 ha) należy do rzeszowskiej firmy, która odkupiła go od wieczystych dzierżawców (ale potem ogłosiła upadłość i teraz ta część pól jest w zarządzie komorniczym).

Natomiast ok. 6 ha obszaru wykupili wieczyści dzierżawcy, rodzina Kowalów. To właśnie na tym terenie mają powstać nowe obiekty handlowo-usługowe. Lokalni przedsiębiorcy obawiają się, że będą to wielkie sklepy (np. Leroy Merlin i Auchan) oraz sieciowe restauracje, które odbiorą klientów miejscowym lokalom. Inwestor temu zaprzecza.

- Nasz obiekt, nazwany galerią, nie będzie handlowy. Chcemy otworzyć tam coś w rodzaju centrum zdrowia, którego brakuje w Wieliczce. Planujemy m.in. siłownie, gabinety odnowy i małą klinikę. Będą tam także siedziby kilku banków oraz sale konferencyjne. Natomiast w pawilonie ma być sklep sportowy oraz inne punkty handlowe - twierdzi Paweł Kowal.

Wieliccy przedsiębiorcy w to nie wierzą. - Znamy już takie projekty. Najpierw jest mowa o hotelu czy budowie mieszkań, a kończy się zawsze na hipermarketach. Nie zrezygnujemy z protestu - zapowiadają.

jolanta.bialek@dziennik.krakow.pl

CZYTAJ TAKŻE: Trwa trzecia awantura o Pola Półchłopka
23

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

jestem za

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wielicki przedsiębiorca (gość)  •

Witam , prowadzę mała rodzinną firmę w Wieliczce , i nie mam nic przeciwko galerii , mimo ze mógł by otworzyć się tam sklep tej samej branży .

W większość wypowiadający się na ten temat ludzie, których zdanie w ogóle się nie liczy i nie będzie się liczyć bo są to ludzie którzy nie maja pojęcia o takich sprawach, i inwestycjach , albo przerażeni sprzedawcy , albo bezrobotni - dla których nie ma pracy i nie będzie (jak sami sądzą), bo nie chce i m się pracować(chodz ofert pracy jest tak wiele) ,lub porostu ludzi którzy lubią ponarzekać .

W Wieliczce buduje się osiedle za osiedlem i dom za domem , gdzie kogokolwiek się nie wejdzie do sklepu jest kolejka , a lidl czy biedronki są oblegane o każdej porze , przydało by się własnie takie miejsce , co pozwoliło by trochę rozluźnić tłok który zaczyna się w Wieliczce być nie do zniesienia , jest to bardzo potrzebne.

Jest jeszcze sprawa ekologów którzy zapewne tez będą chcieli wtrącić swoje.. ale to tez było by szukanie dziury w cały , bowiem są to tereny , które jak Wieliczanie wiedza , płonęły już kilka razy , są pozbawione drzew , a rośnie tam jedynie trawa i krzaki. A bardzo niedaleko znajduje się krzyszkowicki las , w którym na pewno znajdzie schronienie rodzina ptaków i myszy.

Miasto powinno się rozwijać , a nie stać w miejscu , kolejnym krokiem powinna być modernizacja obwodnicy Wieliczki , lub modernizacja skrzyżowania przy wjedzie do Wieliczki .

skomentuj

Pola Półchłopka

0 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PODATKI OD FRANCUZÓW.... (gość)  •

Po pierwsze ,aby tzw. "wielicki przedsiębiorca"mógł się wypowiadać ,musi nauczyć się myśleć i pisać po polsku.Bez tego ,nie da rady zrozumieć o co autorowi chodziło.Czy Pan wie ,co to jest w języku polskim:składnia,gramatyka,sens logiczny zdania? Po wtóre ,aby coś wybudować ,trzeba uzyskać pozwolenie na budowę zgodnie z obowiązującym prawem.Takie pozwolenie zostało wydane, ale z rażącym naruszeniem prawa,Zostanie one zaskarżone i uchylone.Koniec kropka.Opowieści o kolejkach w Biedronce ,Lidlu ,które nie płacą stosownych podatków,pozostawiam bez komentarza ,bo to zwykła nieprawda.I jeszcze jedno. Czy to,że paliły się chwasty,jakoś o tym nie słyszałem, to jest argumentem ,aby nie chronić przyrodę? Uderz w stół a Kowale się odezwą

odpowiedzi (0)

skomentuj

Argumenty

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Basia (gość)  •

Drogi panie, każdy wypowiada się jak potrafi, bo nie każdy mimo ze do czegoś doszedł ma wysokie wykształcenie, argumenty które zaczynamy od tego ze ktoś coś napisał nie poprawnie gramatycznie , są żałosne , a jeżeli ktoś nie rozumie co czyta to już tu bardziej bym się zastanowiła nad inteligencja czytającego. I z tego co wiem wszystkie pozwolenia zostały wydane zgodnie z prawem, a ci którzy twierdza że nie to ludzie którym się to po prostu nie podoba , maja z tym problem, bądź interes państwa Kowalów sprawi ze oni na tym stracą wiec się boja i szukają argumentów wszędzie,
(co do palenia się tych pól to dla mnie nie istotne).
Uderz w stół a Kowale się odezwą? dobrze ze się odzywają i maja swoje zdanie, maja do tego prawo ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

POLA PÓŁCHŁOPKA

0 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PODATKI OD FRANCUZÓW.... (gość)  •

Uderz w stół a Kowale się odezwą.A marketów i tak nie będzie ,choć rąsia w rąsie współpracujecie z Juszkiewiczem(przepraszam z v-ce Sadkiewiczem) oraz umiłowanym przez Boga, Dziwisza i Kowali Burmistrzem Kozłem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A może sanktuarium?

+16 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Moherek (gość)  •

A ja bym pier**lnął sanktuarium. Takie na miarę o. Rydzyka. Oj jak Stasiu Dziwisz by się ucieszył! Znów jakaś intronizacja czy cóś tam. Wieliczka w centrum uwagi, papież by przyjechał i te niekończące się kolumny pielgrzymów. Połowa Małopolski sparaliżowana. Prezydent przyjechałby poklęczeć... No co? Pomarzyć nie można?! Nie tęsknicie za tym?!... Przecież to też jakiś interes!:-P

skomentuj

stan C

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stan C (gość)  •

No cóz czapki z głów może słońce pomoże na marzenia
A ogólnie jak Ci w Polsce śmierdzi to jedz do Arabii Saudyjskiej za takie komentarze dostaniesz co najmniej 50 batów na pustyni

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jestem za budowa

+13 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jj (gość)  •

Powiinni jak najszybciej tam coś wybudować. P Smigielski niech się nie wtrąca a jak mu się nie podoba zawsze może zwiń swój interes On może dbać o swój interes a ktoś inny nie może inwestować

skomentuj

obojętność

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xyz (gość)  •

Pan Smigielski wypowiada sie w imieniu wielu przedsiębiorców a jego imieniu jak zwykle się oberwie w komentarzach a znając rzeczywistości nie raz zakupy w sklepie robisz bo jak nigdzie nie ma to u ŚMIGIELSKIEGO kupisz

odpowiedzi (0)

skomentuj

papa

+17 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janek (gość)  •

"mówi Bogdan Śmigielski z zarządu Wielickiej Izby Gospodarczej, do której należy ponad 60 przedsiębiorców" - sorry ale mam dość tego Pana. Jego monopol w mieście minął i czas się z tym pogodzić. Chyba tylko nieświadomi coś u pana kupują, bo ceny i asortyment rodem z PRL. Galeria się przyda, a szczególnie kino z prawdziwego zdarzenia, a nie MIEJSKI BULL SHIT. Miejsca pracy też się liczą :)

skomentuj

stan C

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stan C (gość)  •

Tak we Francji od galerii odchodzą a tępe lemingi w niedzielę do galerii i do kina
tak samo ubrani takie same fryzury taki sam bełkot w mózgu po gimbazie
i on mnie będzie rozumu uczył
a więc według twojego myslenia 1000 straci pracę żeby 200 miało śmieciówki za miastem

odpowiedzi (0)

skomentuj

popieram

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

matka polka (gość)  •

Popieram .jak najwięcej takich inwestycji w Wieliczce. Jeszczee sa ohszry stojace propylene powyzej firmy ,,Jedrus,, tam tez powinienpowstac Jamison Dallas produlcyjny lub tum podobne .przynaniej Noriega practice by byly .now trza by nylon do Krakow czy niepolomic dojezdzac.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy to ten?

+3 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

O których Kowali chodzi?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Leroy Merlin

+14 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Widz (gość)  •

Będzie tam Leroy Merlin...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Na zgodę!

+10 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

olla (gość)  •

Wybudować tam burdel. Wielki. Wszyscy się ucieszą. I ksiądz i kupcy i rodzina 'wieczysta' a najbardziej wielickie chłopy!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oszustwo

+8 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

emeryt 77 lat. (gość)  •

Na polach P.Półchłopka miał powstać szpital na co były plany powiatu Krakowskiego a nie jakies włudzanie głupich super marketów.

skomentuj

Jaki szpital :)

+8 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jo (gość)  •

Chyba w Twoich marzenia lub w 1945

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wiadukt nad pociągiem?

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zdziwiona (gość)  •

Nie rozumiem drogi dojazdowej nad torami. Jak? Gdzie tory, a gdzie pole Półchłopka? Nie lepiej skręt z obwodnicy?

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »