„Andrzej vetuj, bo mam już chrypę”

„Andrzej vetuj, bo mam już chrypę”

Aleksandra Suława

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Plakat „Konstytucja” dla protestujących stał się symbolem

Plakat „Konstytucja” dla protestujących stał się symbolem ©Anna Kaczmarz

Manifestacje przeciwko zmianom w sądownictwie zyskały własną oprawę graficzną. Jej autorami często są znani polscy artyści.
Plakat „Konstytucja” dla protestujących stał się symbolem

Plakat „Konstytucja” dla protestujących stał się symbolem ©Anna Kaczmarz

- Czy można to jakoś zamówić, kupić do Wrocławia? - postuje internauta na Facebooku. Nie mija nawet kilka minut i pojawia się odpowiedź: - Prosimy, drukujcie sami, plik gotowy! Drukować można plakat z napisem „Konstytucja” autorstwa Luki Rayskiego, na którym, na szarym tle, wyróżnione białym i czerwonym kolorem litery „Ty” i „Ja” układają się we flagę Polski.

Narysuj sobie demokrację


„Stworzyłeś coś na miarę ikony” - piszą w komentarzach internauci. I rzeczywiście - od początku protestów rozdano 60 tys. egzemplarzy plakatu Rayskiego, a ile sztuk ludzie wydrukowali samodzielnie, ściągając pliki z internetu - nie wiadomo. Wiadomo tylko, że „Konstytucję” było widać na protestach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu, a także w Tokio i Waszyngtonie, plakat wisiał w warszawskim metrze, w kawiarniach, na tablicach ogłoszeń, fotografowały się z nim Maja Ostaszewska i Krystyna Janda.

Obok tego plakatu na transparentach pojawiały się inne grafiki z facebookowej strony „Demokracja ilustrowana” - projektu stworzonego w 2016 roku. - Rozesłaliśmy wtedy do czołowych polskich grafików pytania o to, czym jest dla nich patriotyzm - opowiada jedna z pomysłodawczyń akcji, Marianna Grzywaczewska. - Odpowiedzi były punktem wyjścia do przygotowania plakatów. Chodziło o to, żeby były to grafiki pozbawione patosu czy ksenofobicznych treści. Teraz, podczas protestów projekt zyskał drugie życie, a koordynatorzy akcji przypominają kolejne dzieła. - „Konstytucja” od początku cieszyła się sporą popularnością, ale nie myśleliśmy, że zrobi aż taką furorę - dodaje Grzywaczewska. Oprócz tego plakatu z Facebooka za darmo ściągnąć można prace kilkunastu artystów, m.in. Jakuba de Barbaro, Magdaleny Karpińskiej, Wojciecha Kossa i Znajomego Grafika. - Do powielaczy, narodzie! - mówią twórcy akcji.

Na protestach niemal tak popularne jak „Konstytucja” jest - stworzone już poza jakimkolwiek kolektywem - „3xNie”. Jego twórcą jest Jerzy Janiszewski. Artysta, który zaprojektował znane na całym świecie logo Solidarności, w rozmowie z „Wyborczą” mówi, że „po 40 latach wracamy do punktu wyjścia”.

„Nie kokietuj, wszystkie wetuj”

- Plakaty ułatwiają wyrażanie swoich poglądów i trafiają do szerszej grupy odbiorców. Nie musisz krzyczeć, plakat robi to za ciebie - mówią artyści, prowadzący stronę Pogotowie Graficzne (pogotowie. tumblr.com). Tam tempo jest większe niż na Demokracji Ilustrowanej, a projekty nadsyłane przez grafików to reakcje na bieżące wydarzenia. Po tym, jak w poniedziałek prezydent zapowiedział zawetowanie dwóch ustaw, na stronie pojawiły się grafiki z hasłami: „Dudy dwa, a nie trzy veta, są jak burger bez kotleta”, „Nie kokietuj, wszystkie wetuj”. Wczoraj zaś opublikowano m.in. wizerunek Temidy jako marionetki. Ci twórcy mają już praktykę - podobną strategię postowania i projektowania na bieżąco stosowali podczas Czarnego Protestu.

„Grafiki szybkiego reagowania” pojawiają się też na stronie internetowej 3xveto (3razyveto.tumblr.com), skąd artyści zrzeszeni w nieformalnym Konsorcjum Praktyk Postartystycznych apelują: „Raz, dwa, trzy, Andrzej pokaż wreszcie kły” i proszą: „Andrzej vetuj, bo mam już chrypę”.

Mimo że wczoraj prezydent podpisał ustawę o sądach powszechnych, której miało dotyczyć trzecie weto, organizatorzy protestów nie mają zamiaru odwoływać zaplanowanych manifestacji. W końcu, jak czytamy na jednym z plakatów, „Jesteśmy realistami, żądamy niemożliwego”.

Czytaj także

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Konstytucja?!

  stasiu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W referendum w 1997 roku głosowałem przeciwko temu bublowi prawnemu i mam nadzieję doczekać jej zmiany. Właśnie w ostatnich miesiącach wychodzą co rusz niejasności i brak konsekwencji jej zapisów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzika macie

  nie grype (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  albo jeszcze gorzej, ....... pusto we lbie lewaki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  dede (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Gratulacje, protestujący w Krakowie manifestują pod budynkiem sądu, którego prezes dopuścił się wielomilionowych malwersacji...Jeszcze raz brawo! Rozumiem również, że każdy z protestujących jest w...rozwiń całość

  Gratulacje, protestujący w Krakowie manifestują pod budynkiem sądu, którego prezes dopuścił się wielomilionowych malwersacji...Jeszcze raz brawo! Rozumiem również, że każdy z protestujących jest w stanie spojrzeć w oczy tysiącom Warszawiaków wyrzuconych na bruk przez czyścicieli kamienic. Oraz, że przyjmują za sprawiedliwe wyroki w sprawie firm poszkodowach na podwykonawstwie dróg, autostrad i obiektów. Ludzie Ci zostali najęci z perfidnym zamiarem, że i tak się im nie zapłaci. Setki firm upadło, popadło w wielomilionowe długi wobec US i ZUS, a wiele osób popełniło samobójstwo. Bo jak tu wygrać w sądzie, który ma za nic krzywdę ludzką. Lepiej stać w obronie wielkch firm, reprezentowanych przez kancelarie adwokackie i mieć w nosie takich robaczków jak my. Ale miliony na kontach sędziów, pochodzą oczywiście z ich oddanej i rzetelnej roboty. Dotarło choć trochę do tych waszych pustych pał? Te świeczki, to też jakaś porażka. Jak to kiedyś komentował to pan Nałęcz (od Bula), przypominało mu to za czasów PISu hitlerowskie Niemcy (marsze z pochodniami). Jakimś dziwnym trafem już teraz oczywiscie nie przypominają, a przynajmniej nie słyszałem. I w końcu dotarło do mnie określenie "lemingi". Pytałem znajomych, co tam byli, o co chodzi, usłyszałem, że o sądy, ale konkretnie to nie bardzo się orientują. Pogratulowałem inteligencji i wysiadłem na kolejnym przystanku i pojechałem następną tramwajką. Swoja droga prosilbym DzP o bardziej racjonalne podejście do tematu, bo pokazywnie nawet kilkuset ludzi drących ryja bez sensu, powinno skłonic kogoś u was do myslenia. A przynajmniej do spojrzenia z kilku stron na temat. Ale cóż, jest jak jest. I to tyle o rzetlności dzinnikarskiej.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kogo Wasc prosisz ?

  na uslugach tych samych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  co stada tych baranow prowadza na rzez.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska to piękny kraj

  zafascynowana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  No i te inteligentne twarzyczki powyżej na zdjęciu. Nic tylko ...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z wostoka

  bolszewia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  z wostoka, z woodstocka zapewne tez.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama