Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademickie medale dziewcząt z Grodziska

Andrzej Domagalski
Paulina Sroka, Kinga Trojańska, Jan Demant i Urszula Trojańska
Paulina Sroka, Kinga Trojańska, Jan Demant i Urszula Trojańska fot. archiwuim Jana Demanta
Lekkoatletyka. Po ubiegłorocznych sukcesach lekkoatletki Bożeny Chrast (srebro MP juniorów i 3 medale na Akademickich MP), kolejne byłe zawodniczki Grodziska Raciechowice sięgnęły po medale.

Dziewczęta są wychowankami trenera Jana Demanta, a dziś reprezentują barwy krakowskiego klubu AZS AWF. Po medale, tym razem w Akademickich Mistrzostwach Polski w Białej Podlaskiej sięgnęły bliźniaczki Kinga i Urszula Trojańskie, mieszkające w Czechówce. Powiększyły tym samym dorobek medalowy wychowanek trenera Demanta.

Kinga i Urszula, 16-letnie biegaczki, uczennice dobczyc-kiego Zespołu Szkół im. Tischnera, w akademickim czempionacie wywalczyły trzy medale. Srebrny w sztafecie 4x100 m wraz z Julią Bąbką i Aleksandrą Lorenc oraz brązowe: 4x400 m wraz z Aleksandrą Manik i Lorenc oraz indywidualnie Kinga w biegu na 400 m ppł.

W grupie podopiecznych pasjonata lekkoatletyki z Raciechowic znajduje się również 12 -letnia Paulina Sroka, uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej w Racie-chowicach.

- Posiada duży talent i predyspozycje do biegów płotkarskich - tłumaczy trener Jan Demant, swego czasu średniodystansowiec warszawskiej Gwardii, laureat naszego redakcyjnego plebiscytu na Osobowość Ziemi Myślenickiej. - Paulinka osiąga bardzo dobre wyniki w biegu na 80 m ppł., aktualnie plasuje się w pierwszej trójce w Polsce w __kategorii dzieci starszych. Dorobek medalowy zapewne__byłby większy, gdyby kontuzja nie wyeliminowała w sezonie letnim Bożeny Chrast, obecnie studentki II roku krakowskiej AWF, mieszkającej wraz z rodziną w Raciechowi-cach.

Wymienione młode lekkoatletki, począwszy od roku 2015, reprezentują barwy akademickiego klubu, pozostając tam pod opieką trener Ewy Ślusarczyk. Współpraca ta przynosi wymierne wyniki i sukcesy.

- Przejście z LKS Grodzisko do krakowskiego klubu spowodowane było niedostatecznymi środkami finansowymi dla sekcji lekkoatletycznej od __władz naszego klubu - wyjaśnia Demant - Zawodnik, reprezentujący co najmniej poziom krajowy, musi przecież mieć zapewnione stroje sportowe, dojazdy na zawody, hotele i wyżywienie, nie mówiąc o opłaceniu zgrupowań sportowych. Na rozwój kariery i podniesienie poziomu sportowego zawodnika, nie oszukujmy się, muszą być zapewnione środki finansowe, a klub z Raciechowic takich pieniędzy dla lekkoatletek nie posiadał i to była główna przyczyna przejścia moich podopiecznych do AZS-u AWF-u.

Podopieczne trenera Demanta trenują nie tylko w Krakowie na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego, ale także w Raciechowi-cach, Sieprawiu i Łapanowie, przede wszystkim na lekkoatletycznych orlikach. Obecnie pod opieką szkoleniowca pozostaje siódemka utalentowanych dziewcząt z Raciechowic, Lipnika, Czechówki i Dobczyc. Począwszy od roku 2008, kiedy to powstała sekcja, przewinęło się przez nią już 75 młodych lekkoatletek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski