Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adwokat nie chce być jak radca. Awantura o podręcznik dla uczniów

Marcin Banasik
Archiwum
Prawo. Adwokaci chcą wycofania podręcznika „Przychodzi uczeń do prawnika...”, tłumacząc, że ich zawód niesłusznie jest tam porównywany do zawodu radcy prawnego. Minister sprawiedliwości odpowiada im, że nie ma na co się skarżyć, ponieważ dla młodych ludzi szczegóły różniące te zawody nie mają znaczenia.

Naczelna Rada Adwokacka sprzeciwia się opisowi zawodu adwokata w wydanym przez resort sprawiedliwości podręczniku: „Przychodzi uczeń do prawnika...”.

NRA wystosowała w tej sprawie protest do resortu i oczekuje, że minister wycofa podręcznik zawierający taki opis profesji adwokata.

W podręczniku o prawie skierowanym do uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w charakterystyce, kim jest adwokat, czytamy: „Podobnie jak radca prawny jest profesjonalnym prawnikiem świadczącym pomoc prawną dla swoich klientów. (…) Adwokat podobnie jak radca prawny pomaga swoim klientom w trudnych sytuacjach życiowych. (…) Tak jak radca prawny pomaga ludziom w trudnych sytuacjach życiowych”.

Zdaniem Rady Adwokackiej stanowi to stronniczą promocję zawodu radcy prawnego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Prezes NRA Andrzej Zwara w piśmie do ministra sprawiedliwości Borysa Budki zwraca uwagę, że zastosowana w tak krótkim opisie tak częsta metoda porównawcza zawodu adwokata do zawodu radcy prawnego w sposób niedopuszczalny wartościuje zawody. Andrzej Zwara oczekuje, że minister wycofa podręcznik zawierający taki opis.

Borys Budka w odpowiedzi zwraca jednak uwagę, że korporacja nie ma powodu, by skarżyć się na treść publikacji. Minister sprawiedliwości tłumaczy, że celem wydania podręcznika było wskazanie m.in., kim jest profesjonalny pełnomocnik, jakie korzyści i gwarancje wiążą się z korzystaniem z jego usług. Młodzi ludzie nie wchodzą w niuanse. Nie mają dla nich znaczenia wszystkie szczegóły różniące zawody adwokata i radcy.

Szef resortu sprawiedliwości podkreśla, że książkę przygotował... adwokat, a oba samorządy są przez resort sprawiedliwości traktowane z równym szacunkiem.

Minister Budka liczy, że dzięki podręcznikowi uczniowie szkół, które zgłosiły się do programu edukacyjnego, prowadzonego przez osoby o wiedzy prawniczej, będą mogli liczyć na atrakcyjne zajęcia. W prowadzenie „lekcji o prawie” włączyli się adwokaci, radcy prawni, notariusze oraz komornicy. Jak dodaje Budka, zajęcia na podstawie podręcznika można też prowadzić w ramach lekcji wychowawczych lub wiedzy o społeczeństwie.

Ministerstwo planuje przekazać szkołom uczestniczącym w warsztatach 60 tysięcy egzemplarzy podręcznika. Elektroniczna forma książki jest też do pobrania ze strony internetowej www.ms.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski