Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwentom szkół zawodowych najłatwiej jest znaleźć pracę

Jan Matoga
Fot. Dariusz Śmigielski
Edukacja. Osoby kończące zawodówki dostrzegają korzyści ze zdobytej wiedzy.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Millward Brown dla Work Sernice S.A. świadczą o tym, że podstawowym problemem jest brak praktycznych umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu. Aż 37 proc. pracodawców nie jest zadowolonych z kompetencji absolwentów wchodzących na rynek pracy.

Tylko połowa uważa, że są one raczej odpowiednie. Przedsiębiorcy zapytani o to, jakich kompetencji brakuje osobom kończącym edukację, wskazują na brak praktycznych umiejętności (93 proc.), brak doświadczenia zawodowego (78 proc.) i brak wiedzy potrzebnej do wykonywania zawodu (63 proc.). Co piąty pracodawca wskazał, że problemem jest niewystarczająca znajomość języków obcych.

- Wskazywane przez pracodawców problemy eksponują ciągłe niedopasowanie oferty dydaktycznej do potrzeb rynku pracy, gdzie absolwentom brakuje praktycznych umiejętności i doświadczenia zawodowego. A tego typu oczekiwania pracodawców można łatwo zaspokoić chociażby organizując więcej zajęć praktycznych, które następnie przyszli pracownicy będą mogli umieścić w CV jako doświadczenie zawodowe - mówi Krzysztof Ingot z Work Service S.A.

Z trudnościami w znalezieniu pierwszej pracy zmagało się 14 proc. respondentów. Jako najczęstszą barierę w znalezieniu zatrudnienia wskazywali brak ofert zgodnych z profilem wykształcenia oraz brak doświadczenia zawodowego. Prawie 40 proc. zwróciło uwagę na brak znajomości, jedna trzecia ankietowanych wskazała również na brak odpowiednich umiejętności zawodowych czy nieodpowiednią formę zatrudnienia, a co czwarty pracownik nie chciał się zgodzić na zbyt niski poziom wynagrodzenia.

Zdecydowana większość respondentów (85 proc.) posiadających obecnie pracę, nie miała trudności ze znalezieniem pierwszego miejsca zatrudnienia. Ponad połowa z nich uważa, że edukacja dała im niezbędne umiejętności, by poradzić sobie na rynku pracy. Znalezienie pierwszego zatrudnienia było znacznie łatwiejsze dla osób z wykształceniem zawodowym (92 proc. badanych nie miało z tym najmniejszych problemów). - Większość pracowników podkreśliła, że główna trudność ze znalezieniem pierwszej pracy to brak ofert zgodnych z profilem wykształcenia. Oznacza to, że w Polsce nadal mamy problem z tym, że nie znajdujemy pracy w wyuczonym zawodzie, co skutkuje koniecznością wykonywania pracy, w której nie mamy żadnego doświadczenia - podsumowuje Tomasz Hanczarek z Work Sernice S.A.

Osoby kończące zawodówkę również najczęściej dostrzegają korzyści z edukacji w poszukiwaniu pierwszej pracy. Natomiast najrzadziej zalety zauważają absolwenci szkół ogólnokształcących i podstawówek. W przypadku wykształcenia wyższego, dwóch na trzech absolwentów szkół wyższych deklaruje, że studia dały im umiejętności niezbędne na rynku pracy. - Stale obserwujemy konflikt między ofertą szkół a oczekiwaniami pracodawców. Zaledwie 6 proc. przedsiębiorców wskazała, że osoby wchodzące na rynek pracy po skończonej edukacji mają zdecydowanie odpowiednie umiejętności - mówi Tomasz Hanczarek.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski