Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A jednak PKP sprzedaje PKL i kolejkę na Kasprowy Wierch

GRZEGORZ SKOWRON
Fot. Przemysław Bolechowski
Fot. Przemysław Bolechowski
PRYWATYZACJA. Spółka PKP SA opublikowała zaproszenie do negocjacji na temat sprzedaży akcji Polskich Kolei Linowych. To oficjalne rozpoczęcie prywatyzacji, której od kilku miesięcy sprzeciwiają się ekolodzy, Ministerstwo Środowiska i niektóre samorządy.

Fot. Przemysław Bolechowski

W zaproszeniu do negocjacji mowa jest o sprzedaży 100 proc. akcji PKL o wartości nominalnej 40,2 mln zł. Chodzi o kolejki m.in. na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, Butorowy Wierch w Zakopanem, Górę Parkową w Krynicy czy szczawnicką Palenicę.

Oferty wstępne będą przyjmowane do 25 stycznia 2013 r. Potem powstanie krótka lista inwestorów, którym zostaną udostępnione szczegółowe informacje o PKL i którzy będą mieli prawo do złożenia ostatecznej oferty. Umowę sprzedaży PLK dotychczasowy właściciel chce podpisać w pierwszym półroczu przyszłego roku. - Liczymy na duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów, które przełoży się na pomyślne sfinalizowanie transakcji - mówi Jakub Karnowski, prezes Grupy PKP.

Prywatyzacja rusza, choć bada ją Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i zakopiańska prokuratura. Byli właściciele terenów pod kolejką na Kasprowy Wierch zapowiadają, że jeśli dojdzie do jej sprzedania, będą domagać się unieważnienia decyzji wywłaszczeniowych dotyczących ich gruntów.

Przeciwko sprzedaży PKL są także politycy Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości. Ci pierwsi proponują ustawę wstrzymującą prywatyzację PKL i uznającą mienie tej spółki za dobro narodowe o strategicznym znaczeniu. Drudzy złożyli w Sejmie projekt ustawy o przekazaniu tej spółki samorządowi województwa małopolskiego.

Samorząd regionalny zdecydował się przystąpić do spółki Polskie Koleje Górskie, której udziałowcami są także Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin, a która chciałaby przejąć PKL w całości. Marszałek województwa Marek Sowa przyznaje jednak, że spółka PGK nie będzie w stanie rywalizować z prywatnymi inwestorami.

A do kupna PKL przymierza się m.in. słowacka firma Tatry Mountain Resort, która stworzyła konsorcjum z czterema gminami: (m.in. Krynicą i Szczawnicą). Gdy pojawiły się protesty przeciwko oddaniu kolei linowych obcemu kapitałowi, słowacka spółka oznajmiła, że gotowa jest kupić spółkę nawet bez kolejki na Kasprowy Wierch.

Drugim potencjalnym nabywcą PKL jest firma Bachleda Grupa Inwestycyjna, należąca do byłego burmistrza Zakopanego Adama Bachledy-Curusia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski