MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1,2 mln książek Biblioteki Kraków

Wacław Krupiński
Tomasz Bolt
Inwestycje. Nowa miejska instytucja będzie nie tylko wypożyczać książki, ale także je wydawać oraz animować życie literackie.

Wczoraj zakończono opracowanie planu funkcjonalno-użytkowego przyszłej siedziby powstającej Biblioteki Kraków, która docelowo zostanie ulokowana na rogu ulic Węgłowej i Krakowskiej. Na razie, przez trzy lata, będzie mieć siedzibę w dawnym budynku dworca głównego PKP. Umowa w tej sprawie już została podpisana.

Decyzją Rady Miasta Biblioteka Kraków rozpocznie swą działalność 1 stycznia 2017 r. Będzie nową miejską instytucją kultury, która zastąpi dawną strukturę, sięgającą jeszcze lat 70. minionego wieku, kiedy to Kraków był podzielony na cztery dzielnice, mające status samodzielnych jednostek administracji państwowej. Wtedy, zgodnie z ustawą ,każda musiała mieć swój dom kultury i bibliotekę.

Łącznie 60 placówek

Teraz owe cztery biblioteki główne i ich filie - łącznie 60 placówek, w których zarejestrowanych jest 140 tys. użytkowników - stworzą jeden organizm.

- Pozwoli to na funkcjonowanie nowoczesnej placówki, mającej znacznie szersze zadania, a korzystającym przyniesie zmianę jakościową w postaci centralnego katalogu, obejmującego ponad 1200 tys. książek, bo tyle zgromadziły te biblioteki oraz wspólnej bazy czytelników - mówi Stanisław Dziedzic, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. utworzenia Biblioteki Kraków. Jak dodaje, ów komputerowy system zacznie działać niebawem.

W nadchodzącym roku, jak już informowaliśmy, Biblioteka ma przyznać nagrodę literacką - o jej randze ma stanowić również wymiar finansowy, jak i przejąć od Śródmiejskiego Ośrodka Kultury jego wydawnictwa, m.in. miesięcznik „Kraków”, jak i serię wydawniczą „Poeci Krakowa”. Ma być również organizatorem krakowskiej Nocy Poezji.

Bo - jak mówi Stanisław Dziedzic - biblioteka ma być nie tylko tradycyjną wypożyczalnią, ale i instytucją wydawniczą oraz animującą życie literackie. A także placówką naukową, wydającą rocznik dokumentujący m.in. dokonania samej Biblioteki, w tym sukcesywnie digitalizowane zasoby piśmiennictwa zamknięte obecnie w murach kościołów i klasztorów, dzięki czemu staną się dostępne.

5 tys. m kw. Zajazdu

Pozwoli na to przeznaczony na siedzibę Biblioteki Kraków, będący własnością hipoteczną miasta, zabytkowy obiekt na rogu Węgłowej i Krakowskiej, tzw. Zajazd Kazimierski. Tyle że jego ok. 5 tys. m kw. wymaga prac remontowo-adaptacyjnych.

Powstały plan funkcjonalno-użytkowy pozwoli w najbliższym roku na ogłoszenie i rozstrzygnięcia konkursu na projekt wnętrza oraz przetargu na wykonawców prac modernizacyjno-adaptacyjnych budynku. Zaplanowane są na dwa lata.

Przewidywany na rok przyszły budżet Biblioteki to 19 750 tys. zł.

- Mamy nadzieję, że sama realizacja remontowo-konserwatorska wejdzie do programu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa - dodaje Stanisław Dziedzic. - To niezwykle wartościowy obiekt, któremu warto przywrócić dawną świetność. Zarazem wspaniale wpisze się on w program rewitalizacji ulicy Krakowskiej, która ma stać się pięknym traktem przez Kazimierz.

Cztery poziomy książek

Jak będzie wyglądała przyszła siedziba? Na parterze mają znajdować się liczne wypożyczalnie, czytelnia prasy, kawiarnia oraz księgarnia. Na I piętrze administracja, dział wydawniczy, a także sąsiadujące z sobą sale poświęcone najsłynniejszym krakowskim twórcom, w tym: Szymborskiej, Miłoszowi, Lemowi…

Piętro wyżej będą ulokowane działy biblioteczne, Centrum Dziedzictwa Literatury i Piśmiennictwa Polskiego, sala konferencyjna i czytelnia. Zwieńczy całość liczący 1150 m. kw. strych, z którego będzie można podziwiać piękną panoramę Kazimierza. Tam też mają być zlokalizowane kolejne sale konferencyjne i multimedialne.

Oczywiście powstająca Biblioteka Kraków nadal będzie korzystać z obecnej sieci placówek, ale też będzie poszukiwała lokalizacji nowych, nasycenie bibliotekami jest bowiem w Krakowie bardzo nierównomierne; najgorzej wypadają obrzeża Nowej Huty i osiedla nowo powstające.

Tymczasowo dworzec

Na razie jednak Biblioteka Kraków trafi na trzy lata do budynku dawnego dworca kolejowego w centrum Krakowa. Zajmie tam ok. 800 m kw., w tym 600 m kw. powierzchni użytkowej.

Dodajmy, że do Biblioteki Kraków zostanie włączony Klub Dziennikarzy Pod Gruszką (teraz w strukturach Śródmiejskiego Ośrodka Kultury), którego sala Fontany (obecnie remontowana) ma pełnić funkcję salonu literackiego, gdzie będą regularnie odbywać się spotkania z ludźmi pióra i nauk humanistycznych.

Biblioteka w liczbach

140 tys. użytkowników jest obecnie zarejestrowanych we wszystkich placówkach, które zostaną połączone w jeden wspólny organizm.

1,2 miliona książek będzie niebawem ujęte w centralnym katalogu miejskich jednostek bibliotecznych.

19 750 tys. zł to planowany budżet Biblioteki Kraków na rok przyszły.

60 dotychczasowych placówek oraz Klub Dziennikarzy Pod Gruszką to baza tworzonej instytucji; za trzy lata dopełni ją budynek na rogu ulic Węgłowej i Krakowskiej.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski