Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska policja apeluje: Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych seniorów! Kilka dni w niedługim odstępie czasu i cztery zaginięcia

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Małopolska policja apeluje: Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych seniorów! Kilka dni w niedługim odstępie czasu i cztery zaginięcia
Małopolska policja apeluje: Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych seniorów! Kilka dni w niedługim odstępie czasu i cztery zaginięcia Małopolska Policja
Tylko w ostatnich dniach małopolska policja prowadziła kilka akcji poszukiwawczych osób starszych, które z uwagi na wiek lub choroby neurologiczne miały kłopoty z pamięcią i nie potrafiły samodzielnie wrócić do domu. Zorganizowane akcje były prowadzone w powiecie brzeskim, na terenie Makowa Podhalańskiego, a także w powiecie wielickim. Na szczęście wszystkie akcje zakończyły się szczęśliwie. Policja apeluje: - Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych seniorów!

Trzy zaginięcia w krótkim odstępie czasu

- 12 kwietnia br., w powiecie brzeskim poszukiwaliśmy 84-latka z zanikami pamięci. Kolejne poszukiwania tym razem za 72-latką miały miejsce 19 kwietnia br. na terenie Makowa Podhalańskiego. Już 23 kwietnia br. w stan alarmu zostali postawieni policjanci z powiatu wielickiego szukając 75-latka z chorobą neurodegeneracyjną, a dzień później poszukiwali na tym samym terenie 67-latka, który również miał problemy z pamięcią. Wszystkie te poszukiwania zakończyły się na szczęście odnalezieniem seniorów, ale nie zawsze tak jest - opisuje małopolska policja.

Poszukiwania angażują bardzo duże siły

Poszukiwania angażują ogromne siły policyjne, a także włączani są do nich strażacy, druhowie OSP, grupy poszukiwawcze oraz okoliczni mieszkańcy. Do akcji poszukiwawczej włączani są przewodnicy z policyjnymi psami tropiącymi. Wykorzystywane są też wszelkie możliwe środki techniczne, które mogą pomóc w jak najszybszym znalezieniu chorego seniora.

Akcje poszukiwawcze trwają często bardzo długo, w tym czasie wszystkie dostępne środki i zasoby zostają wykorzystane w celu zwiększenia szans na sukces. Policjanci przeprowadzają szeroko zakrojone poszukiwania w różnych częściach miasta czy wsi, odwiedzając ulice, parki, tereny zielone i inne potencjalne miejsca, w których mogą znajdować się zaginione osoby. Liczne patrole policyjne przeczesują okolice, starając się odnaleźć ślady, które mogą doprowadzić do osób zaginionych, a inne bieżące czynności jak i interwencje schodzą na „drugi plan”.

- Pamiętajmy, że nie zawsze, pomimo zaangażowania służb, poszukiwania te kończą się szczęśliwie. Zadbajmy, aby nasi seniorzy byli bezpieczni - apeluje policja.

Co można zrobić?

Dla osoby starszej i chorej noc poza budynkiem może skończyć się tragicznie. Zapobiegać takim sytuacjom mogą techniczne środki w postaci mobilnych lokalizatorów bądź aplikacji wprowadzonych to telefonów komórkowych. Obecnie stosowane urządzenia lokalizujące mają postać zegarków, bransoletek, małych urządzeń wielkości pudełka zapałek.

- Taką osobę możemy wyposażyć w podobne urządzenie przy naprawdę niewielkim nakładzie finansowym, a okazuje się ona niezwykle pomocna przy odnalezieniu zaginionych. Pozwala na samodzielne zlokalizowanie osoby i jest niezwykle pomocna dla służb poszukiwawczych - apeluje policja.

Jak zapobiegać:

  • Bądźmy w stałym kontakcie – co najmniej raz dziennie zadzwońmy, wypytajmy o plany.
  • Poznajmy zwyczaje seniora, dowiedz się kogo i gdzie odwiedza, w jakie miejsca lubi się udać np. park, sklep.
  • Poproś sąsiadkę, by odwiedzała mieszającą samotnie bliską Tobie osobę, jeśli tego nie możesz zrobić osobiście. Bądźcie w kontakcie telefonicznym.
  • Jeżeli Twój bliski ma problemy z pamięcią, poinformuj o tym otoczenie – sąsiadów, sprzedawców z pobliskich sklepów, aby zawczasu mogli zareagować i pomóc.
  • Trudno przewidzieć, kiedy zdarzy się wypadek lub trafi się do szpitala z innego powodu. Tam, aby nie być NN osobą, istotne jest, aby mieć ze sobą dowód osobisty, który pomoże w ustaleniu tożsamości, poinformowaniu rodziny oraz ustaleniu historii choroby, jeśli wcześniej osoba była leczona w tej placówce.
  • Pomocnym rozwiązaniem w ustalaniu tożsamości jest wszycie w wewnętrzną część ubrań informacji z nazwiskiem, adresem i telefonem kontaktowym, można także podać, na co choruje nasz bliski.
  • Podobną funkcję identyfikacyjno – informującą może pełnić opaska noszona na ręce.
  • Wyposażmy naszego bliskiego w łatwy dla niego w obsłudze telefon komórkowy, który będzie zabierał ze sobą. Zapiszmy w nim nasz numer telefonu jako ICE (In Case of Emergency - w nagłym przypadku). W razie wypadku ratownicy skontaktują się z Tobą i proszą o dodatkowe informacje o poszkodowanym.
  • W sklepach są do nabycia lokalizatory GPS, które można osobie starszej umieścić na ubraniu, przy kluczach lub jako zegarek. Będą one pomocne w szybkim odnalezieniu osoby.

- Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc, wystarczy, że będziemy reagować, gdy zobaczymy osobę sprawiającą wrażenie zagubionej, która nie wie dokąd zmierza lub widzimy, że jest ubrana nieadekwatnie do pory dnia lub roku. Zapytajmy, czy potrzebuje pomocy, jeśli nie będzie w stanie podać swoich danych oraz kontaktu do bliskich – zgłośmy to na numer alarmowy. Podjęte przez nas działanie może uratować tej osobie życie lub zdrowie - wyjaśnia policja.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski